Kúzelné ulice a uličky niekdajšieho mesta nám odhaľujú tieto staré fotografie

Kolaz bratislava stare fotografie 2.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Spomínate si na obchodný dom Bohuslav Brouk? Otvorili ho v roku 1936 a svojho času išlo o prvé moderné nákupné centrum v Bratislave. Na jeho otvorení sa zúčastnila napríklad aj česká herečka Lída Baarová. Obchodný dom Bohuslav Brouk časom zmenil názov na Obchodný dom Dunaj. V súčasnosti ide o národnú kultúrnu pamiatku. A vľavo, aby sme nezabudli, Manderlák. Jedenásťposchodová budova dosahuje výšku 45 metrov a ide o vôbec prvú obývateľnú výškovú budovu na Slovensku.

obchodný dom Bohuslav Brouk
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Fotografia zachytáva Marktplatz alebo tiež niekdajšie Námestie Republiky. Všimnite si aj fontánu. Ide o stĺp s fontánou Karolíny Augusty, ktorý však bol zničený pre výstavbu Stalinovho pamätníku. Približne v roku 1910 sa tu schádzali ľudia a jazdili dopravné prostriedky ako prvé električky a konské povozy.

Marktplatz
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na tomto unikátnom zábere si môžete vpravo všimnúť Walkov dom, na ktorom je vyvesený štít hostinca U zlatej husi. Vľavo je zastavaný priestor pred dnešnou Starou tržnicou, kde sa pred rokom 1905 nachádzali krčmy a bitúnok. Ten poschodový dom bez okien je hostinec Útek do Egypta, dnes sa tu nachádza Poľský inštitút. Pôvodný dom bol zbúraný v roku 1910.

námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Kalvínsky kostol rovnako na dnešnom Námestí SNP bol slávnostne vysvätený 5. októbra 1913. Projekt vyhotovili stavební architekti Ferenc Wimmwr a Flóris Opaterny. Druhý dom zľava je hostinec U zlatého jeleňa, v ktorom vraj prenocoval aj Franz Schubert.

Kalvínsky kostol
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Štefánikova ulica alebo skôr Hodžovo námestie a prvá budova vľavo je Štefánka, v druhej bola známa cukráreň. Napravo sa nachádza Prezidentský palác. Krásnu dlažbu tu už nenájdete. Zmenili sa budovy i cesty.

Štefánikova ulica
Martin Entner

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk