Na Mánesovo námestie v Petržalke chodili Prešporáci za zábavou. Uhádnete, čo tam bolo kedysi?

Prvá dostihová dráha
Foto: www.facebook.com Google maps, www.youtube.com

Na Mánesovom námestí v Petržalke stojí v súčasnosti supermarket Billa. Pred približne 100 rokmi tam však stálo čosi celkom iné.

Úsek, ktorý v súčasnosti označuje začiatok Petržalky, bol kedysi celkom iný – po panelákoch a preplnených parkoviskách nebolo ani stopy. Z bývalých Pálffyovských pozemkov medzi Einsteinovou ulicou a Mánesovým námestím bolo kedysi miesto, na ktoré si chodili starí Prešporáci oddýchnuť a zároveň sa pokochať krásnymi, hrdými zvieratami. Reč je o dostihovej dráhe.

Prvá dostihová dráha v Petržalke

Myslíte si, že prvou dostihovou dráhou v Petržalke bola tá, ktorá sa nachádza na Starohájskej ulici? Pravdou je, že táto dostihová dráha bola vybudovaná až v roku 1974. V skutočnosti je druhou dostihovou dráhou. Prvou je tá, ktorá bola zriadená v roku 1903 na spomínanom mieste medzi Einsteinovou ulicou a Mánesovým námestím.

V roku 1902 vznikla Prešporská klusácka spoločnosť a hľadala vhodné priestory na svoje pôsobenie. Voľba padla na pálffyovské pozemky, na ktorých sa o rok neskôr už naplno rozbehla nová dostihová dráha v Petržalke. Prešporáci ju volali Klusácky štadión. Súčasťou areálu nebola len oválna dráha, ale i drevená tribúna, pozorovateľňa pre rozhodcov s dvomi podlažiami a stajne. Prvý dostih sa konal v septembri v roku 1903. Dráha bola dlhá 1 kilometer.

Prvá dostihová dráha
Dostihová dráha fungovala od roku 1903. Foto: www.facebook.com

Na dostihoch sa pravidelne stretávali Prešporáci či domáca šľachta. Medzi súťažiacimi koňmi nechýbali ani tie zahraničné, veľa koní bolo napríklad z Viedne. Prešporáci si však dostihy dlho neužili. Dostihová dráha vydržala 30 rokov. V roku 1933 boli jej pozemky rozparcelované na záhrady. Následne bola premiestnená do Svätého Jura.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk