Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dialnica d4 vrakuna.jpg
Foto: ilustračné, BSK / Michal Feik

NDS už spustí verejné obstarávanie na križovatku D1/D4, informoval minister dopravy

Termín dokončenia bude podľa Andreja Doležala závisieť od budúceho zhotoviteľa, rýchlosť dostavby bude totiž jedným z kritérií súťaže.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) už dnes 3. septembra spustí verejné obstarávanie na dobudovanie križovatky diaľnice D1/D4 na východnom okraji Bratislavy, pri Vajnoroch.

Informoval o tom minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) s tým, že termín dokončenia bude závisieť od budúceho zhotoviteľa. „Rýchlosť dostavby bude totiž jedným z kritérií súťaže,“ uviedol minister na sociálnej sieti.

Rušno okolo dostavby

Zároveň priznal, že bolo okolo toho v posledné dni veľmi rušno. „Z pohľadu ministerstva dopravy je táto téma uzavretá, keďže peniaze na tento účel už boli z Ministerstva financií SR uvoľnené, a to považujeme za najpodstatnejšie,“ poznamenal Doležal.

O obstarávaní a dostavbe križovatky D1/D4 plánuje hovoriť v piatok aj v živom prenose na sociálnej sieti.

Pán minister, čo ste robili na ministerstve doteraz? Konkrétne 1 rok a 5 mesiacov,“ spýtal sa jeden z diskutujúcich pod príspevkom ministra.

Peniaze na dostavbu

Ministerstvo financií v utorok 31. augusta informovalo, že už uvoľnilo peniaze na dostavbu križovatky D1/D4.

Žiadosť o rozpočtové opatrenie na uvoľnenie prostriedkov v súvislosti s dostavbou križovatky podal rezort dopravy až v utorok po rokovaní vlády. Táto žiadosť bola bezodkladne posúdená, schválená a finančné prostriedky uvoľnené.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal podľa rezortu financií v médiách opakovane zverejňoval klamlivé informácie, ktoré vyvolávali dojem, že výstavba križovatky D1/D4 je oneskorená pre kroky ministerstva financií.

Podcenili prípravu

Ministerstvo dopravy podľa rezortu financií evidentne podcenilo formálnu a odbornú prípravu, ktorú si vyžaduje takýto projekt.

Ministerstvo dopravy totiž v marci zaslalo žiadosť o rozpočtové opatrenie, ktorá nespĺňala ani len základné zákonné podmienky na uvoľnenie prostriedkov. Ministerstvo dopravy bolo o chybnej žiadosti bezodkladne informované. Napriek tomu v priebehu piatich mesiacov ministerstvo dopravy novú žiadosť nedoručilo,“ uviedol rezort financií.

Rezort financií podotkol, že realizácia projektu, ako aj podanie žiadosti o uvoľnenie prostriedkov, bolo aj je plne v rukách ministerstva dopravy.

Predstavitelia ministerstva dopravy by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť za daný projekt a svoje zlyhania by nemali pripisovať iným rezortom,“ uviedlo ministerstvo financií.

Už mohlo byť vyhlásené

Rezort financií tiež upozornil, že verejné obstarávanie už mohlo ministerstvo dopravy vyhlásiť pred niekoľkými mesiacmi.

V zmysle zákona totiž nie je podmienkou na vyhlásenie verejného obstarávania hodnotenie investície ministerstvom financií, ale zverejnenie štúdie uskutočniteľnosti, ktoré bolo čisto v rukách NDS.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na ministerstve financií pripomenul, že zákon vyžaduje povinnosť vypracovať a zverejniť štúdiu uskutočniteľnosti pre investície nad 40 mil. eur.

Už v júni 2020 upozornil ministerstvo dopravy a NDS na nutnosť urýchlene zverejniť štúdiu, NDS štúdiu zverejnila až v apríli 2021. ÚHP v prípade križovatky D1/D4 zverejnil hodnotenie v zákonnej lehote v máji 2021.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X