Doktori vartujú, že nie každá teplota či kašeľ si vyžaduje kontrolu v ambulancii.
Chrípka a respiračné ochorenia sú tu vo zvýšenej miere, najvyššia chorobnosť je registrovaná najmä medzi deťmi. Nie je však nutné navštevovať lekára s každou teplotou či zakašľaním. Upozorňujú na to krajskí lekári s tým, že sa tak vyhneme kolapsu ambulancií.
Väčšina týchto ochorení je zvládnuteľná rodičmi v domácom prostredí, s voľnopredajnými liečivami a bez potreby návštevy lekára. Prinášajú tiež niekoľko trikov, ako si doma poradiť s chorobou.
Teplotu je potrebné znižovať zábalmi, studenými sprchami či antipyretikami. Potrebné je dopĺňať tekutiny a energiu, vo forme sladkých čajov, ovocia a zeleniny. Nutné je oddychovať a nie sedieť v čakárni.
Väčšina respiračných ochorení si vôbec nevyžaduje užívanie antibiotík, tie môžu pri nadmernom užívaní spôsobiť viac škody ako osohu. Nebojte sa použiť lieky na teplotu a na bolesť. Ak sa však zdravotný stav dieťaťa napriek symptomatickej liečbe zhoršuje, je namieste kontaktovať lekára.
Chrípka zatvára školy: Pre vysokú chorobnosť zatvoria škôlky v Dúbravke aj niektoré základné školy v Novom Meste
Hygienici odporúčajú obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkať sa tváre a očí neumytými rukami a nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi. Radia dodržiavanie respiračnej etikety, a to kýchanie a kašľanie do vreckovky, nie do dlane. Použité vreckovky treba vyhodiť do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyť ruky vodou a mydlom alebo si ich vydezinfikovať. Respirátorom sa hygienici odporúčajú chrániť v preplnenej hromadnej doprave, v plných obchodoch či na hromadných podujatiach.
„Nosenie respirátora je stále povinné na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou. Vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Týka sa to sociálnych a zdravotníckych zariadení vrátane lekární.
Okrem toho možno svoju obranyschopnosť podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B a vitamínu D. Získať sa dajú konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Hygienici tiež radia každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, aktívny životný štýl, otužovanie a oblečenie primerané počasiu.