Objavujte s nami niekdajšie zákutia starej Bratislavy a spoznajte jej tajomstvá

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Pavol Poljak - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Túlať sa po týchto úzkych uličkách pod hradom sa, žiaľ, už nedá, ale spomínať na to stále môžeme. Na fotografii je zachytená Šťuková ulica v niekdajšej Vydrici a bola to krátka spojovacia ulička medzi niekdajším Jeseniovým nábrežím a Floriánskou ulicou. Naľavo je Arzenál, neskôr tu bola pekáreň. Napravo sa zas nachádza Hostinec U modrej šťuky.

Vydrica, Šťuková ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

A opäť fotka Vydrice, tentoraz Žižkova ulica. Tá bola zas hlavná a dlhá ulica popri Dunaji a Vydricou končina. Dvojposchodová budova pred vežiakom je základná škola, ktorá sa po ukončení školského roka 1967/1968 presunula na Jesenského ulicu. Navštevoval ju niekto z vás?

Žižkova ulica
archív Pamiatkového ústavu SR

Trh plný skvelého ovocia a zeleniny, mäsa a iných výrobkov remeselníkov, a samozrejme nakupujúcich Bratislavčanov. Trh bol na námestí a nad ním sa týčili ikony Vydrice, Neologická synagóga a Dóm sv. Martina.

Trh v centre mesta
P. Poljak

V dome vľavo sa nachádzala materská škola. Okrem školy sa tu nachádzala aj vychýrená vináreň, ktorá bola na Vysokej 44. Okrem vína ste sa tu mohli osviežiť aj chlebom či údeninami.

Vysoká ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Uhádnete, čo je zachytené na tejto fotografii? Ide o bývalé Slovenské národné divadlo sa nachádzalo v takejto pôvodnej budove. Tá však po čase nespĺňala bezpečnostné kritériá – obsahovala veľa dreva, a preto tu bolo veľké riziko požiaru. Muselo byť prestavané, a tak má dnešnú historickú podobu, ktorá už opäť nie je otvorená kvôli zlému technickému stavu.

staré divadlo SND
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk