Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krizovatka d1 bratislava trnava triblavina.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Národná diaľničná spoločnosť
6. marca 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Ak v okolí Bratislavy pribudne 100-tisíc ľudí, osempruh ani kolektory nepomôžu

Podľa schválených územných plánov obcí v okolí Bratislavy by v nasledujúcich rokoch malo pribudnúť až 100 000 nových obyvateľov, tvrdia aktivisti z OZ Triblavina. Ak by sa tvrdenia aktivistov potvrdili, rozšírenie diaľnice D1 na osempruh od Bratislavy až po Blatné ani s dobudovanými kolektormi nepomôže.

Odborníci z Výskumného ústavu dopravného (VÚD) v Žiline tvrdia, že by sa v takom prípade museli realizovať rozsiahlejšie systémové a infraštruktúrne opatrenia. O prírastku 100 000 nových obyvateľov v okolí Bernolákova, Čiernej Vody, Slovenského a Chorvátskeho Grobu začali hovoriť aktivisti z Občianskeho združenia Triblavina. Tvrdia, že to je dôvod, prečo treba diaľnicu rozšíriť na plnohodnotných šesť pruhov aj s kolektormi. Pomocou nich by sa na diaľnicu mali častejšie napájať obyvatelia týchto obcí.

Národná diaľničná spoločnosť však rozhodla o rozšírení D1 na plnohodnotných osem pruhov bez kolektorov. Podľa diaľničiarov by šesť pruhov nestačilo náporu áut.

VÚD tvrdí, že ani pôvodná koncepcia diaľnice s kolektormi by dopravnú situáciu obyvateľov tohto regiónu nezlepšila. Ako kolektory treba používať už existujúce cesty, tie po skapacitnení celkovú dopravnú dostupnosť v tomto území zlepšia.

Výskumný ústav dopravný pri dopravnom posudzovaní vychádzal z Územného generelu dopravy hlavného mesta, ktorý bol schválený v roku 2015 a zohľadňuje územnú a demografickú prognózu až do roku 2040. Prijatý generel počíta s výrazne nižším nárastom nových obyvateľov ako o tom hovoria aktivisti.

Ak sa v budúcnosti ukáže, že generel neobsahuje všetky informácie, je VÚD pripravený na odbornú diskusiu so snahou nájsť čo najlepšie riešenie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X