Otrava psíkov v Petržalke: Môže za tragédie deratizačný postrek na hlodavce?

Otrava psíkov z Petržalky
ilustračné: gettyimages

Už je to niekoľko týždňov, čo psíčkari v Petržalke žijú v strachu. Otrava rozhádzaná na sídliskách skántrila niekoľko psíkov. Objavila sa teória, že otrava pochádza z deratizačného postreku na hlodavce.

V Petržalke počet sťažností na rozhádzanú otravu neustále stúpa. Ako prvý upozornil na otravu na sociálnych sieťach náš čitateľ a svojím príspevkom spustil hotovú lavínu. Začalo sa k nemu pridávať veľa diskutujúcich, ktorí údajne taktiež počuli o ďalších uliciach, kde sa stali tragédie. Ďalší prípad šokoval len minulý týždeň, kedy sa otrávil ďalší psík v blízkosti jazera Veľký Draždiak. Jedna z teórií, ktoré vysvetľujú, čo je skutočným dôvodom otravy, znie: za tragédie na petržalských sídliskách údajne môže deratizačný postrek na hlodavce.

Nedávno sa robil deratizačný postrek

Od 1. októbra do 23. októbra bola v Petržalke vykonaná deratizácia. Postrek sa robil všade – na ihriskách, parkoch či zeleni. Aj z tohto dôvodu sa rozhodol Miestny úrad Petržalka spomínanú teóriu overiť si a zaujať tak ku kauze jasné stanovisko. O všetkom podrobne informoval na svojej webovej stránke. Na celú vec sa opýtal priamo spoločnosti, ktorá postrek vykonávala.

Kvôli deratizácii vraj psíkovia nezomreli

Spoločnosť deratizáciu rázne odmietla. K celej veci sa vyjadrili takto: „Na verejných priestranstvách sa voľne nástrahy neukladajú, vkladajú sa do funkčných dier vytvorených hlodavcami, ktoré sa následne zasypávajú, a tak k nim nemajú voľný prístup deti, nepovolané osoby, ani necielené zvieratá. Navyše, deratizačné prostriedky majú výstražné červené sfarbenie a proti náhodnému požitiu obsahujú Denatónium-benzonát, látku ktorá vyvoláva chuťový odpor pre človeka, psov a mačky. Takýto prípravok je prakticky selektívne atraktívny len pre škodlivých hlodavcov,“  uviedol Miestny úrad Petržalka. Spoločnosť taktiež uviedla 2 dôležité fakty: za celú svoju 25-ročnú prax používania antikogulačných deratizačných nástrah nemali sťažnosť na otravu dieťaťa alebo zvieraťa a na otravu psíka je potrebné oveľa väčšie množstvo otravy, než akú použila na októbrový postrek spoločnosť.

Bludný kruh

Miestny úrad Petržalka na záver oznamu dodal, že v prípade otravy by údajne mohlo ísť o niektoré pescitídy používané v poľnohospodárstve, lesníctve, veterinárne prípravky či iné toxické zmesy. Jedno je však nad slnko jasnejšie – celá kauza sa ocitla v bludnom kruhu. Vinník ostáva stále neznámy.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk