Pozrite sa, ako sa menilo naše milované mesto. Fotografie odhaľujú tajomstvá minulých čias

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

V 60. rokoch uplynulého storočia sa na nádvorí Slovenskej národnej galérie ešte nachádzala zeleň a bolo to veľmi príjemné miesto na oddych. Dodnes si zachovalo niečo z tohto čara a dá sa tu oddychovať na vynovenom nádvorí, hoci socha Milenci od Alexandra Trizuljaka je už na Dulovom námestí. SNG tiež v týchto rokoch prerobil architekt V. Dedeček. Na jeho návrh tiež vzniklo ikonické premostenie

SNG
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Spoznávate Dessewffyho alebo tiež Dežőfiho palác, ktorý sa nachádza na Námestí Ľudovíta Štúra? Na pohľadnici z roku 1919 vyzerá na šťastie úplne rovnako ako dnes. Postavený bol v druhej polovici 19. storočia, a to v neorenesančnom štýle.

Dessewffyho palác, Námestie Ľudovíta Štúra
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Okolo roku 1959 bola Univerzita Komenského takto zachytená na fotografii. Vznikla v roku 1919 a mala mimoriadny význam pre rozvoj kultúry, vedy a vzdelanosti na Slovensku. Po prvý raz v dejinách malo Slovensko svoju vysokú školu, ktorá poskytovala možnosť získať najvyššie vzdelanie v rodnom jazyku.

UKF
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Aspremontov letný palác je barokový palác v Medickej záhrade. Postavili ho približne v rokoch 1770 až 1771 podľa projektu J. J. Thalherra. Kto z vás počas svojho detstva obľuboval tento krásny kút Bratislavy? Teraz sa tu nachádza dekanát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Aspremontov palác, Medická záhrada
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Bývalú Tereziánsku sýpku z roku 1773 odkúpilo v roku 1901 mesto. V období rokov 1913 až 1919 na tomto pozemku postavili budovu Reduty. Tá dnes patrí k najvýznamnejším historickým kultúrno-spoločenským a reprezentačným stavbám mesta.

Tereziánska sýpka, Reduta
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk