Pre niekoho sú tieto uličky zabudnuté, pre iného sú krásnou spomienkou. Ako to vidíte vy?

Stara bratislava kolaz 2.jpg
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov, Robert Kaprinay, Peter Martinko - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Na Tehelnom poli to v lete v 50. rokoch teda žilo. Kúpalisko na Tehelnom poli vzniklo už asi v roku 1938 a odvtedy sa postupne rozširovalo. Nachádzala sa tu dokonca obrovská šmykľavka, z ktorej by možno aj dnes mali niektorí strach. Dokonca sa tu za socializmu konali medzinárodné plavecké preteky a vodnopólové podujatia.

Tehelné pole
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Takáto bola kedysi Vodárenská ulica, takpovdiac pred nástupom buldozérov. Približne v roku 1953 sa v tejto časti Karlovej Vsi dalo previesť električkou, ale zároveň si v záhrade natrhať ovocie a zeleninu.

Vodárenská ulica, Karlova Ves
Michal Spotak

Viete, kedy bolo toto fotené? Adámiho ulica v Karlovej Vsi bola už pred desiatkami rokov plná výškových budov. Svoj názov má od roku 1986 podľa Pavla Adámiho, slovenského veterinára a zoológa.

Karlova Ves, Adamiho ulica
Michal Spotak

Monarcha Karol I. s cisárovnou Zitou a synom Ottom Františkom II. na návšteve Prešporku v roku 1917. V pozadí môžete zahliadnuť Starý most. Pri prehliadke na nábreží ich sprevádzalo mnoho ľudí. Toto je poriadne zaujímavý záber, čo poviete?

Starý most, Karol I.
Robert Kaprinay

Kedysi bolo toto Rooseveltovo námestie, dnes nesie meno po Ľudovítovi Štúrovi. Do roku 1918 zas nieslo nemecký a maďarský názov Krönungs-hügel-Platz a Koronázási Domb-tér s významom Námestie Korunovačného pahorka. Ešte pred pár rokmi bolo plné kvetín a doprava bola úplne zaspatá. Vľavo na fotografii je Reduta, vpravo bývalá autoškola. Robil si tam niekto z vás vodičský preukaz?

Reduta, Roosveltovo námestie
Peter Martinko

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk