Pred 32 rokmi Bratislavu paralyzovala snehová kalamita: Skolabovaná doprava a metrové záveje

Snehová kalamita v roku 1987

O niekoľko dní to bude presne 32 rokov, čo do Bratislavy prišla tuhá zima. V januári bola veľká snehová kalamita, na ktorú dodnes obyvatelia hlavného mesta spomínajú.

V Bratislave bolo – 15 stupňov Celzia

Zima sa v roku 1987 s obyvateľmi hlavného mesta nemaznala. Na hlavné mesto udrela v plnej sile začiatkom januára. Pre Bratislavčanov to bol šok, pretože po pomerne teplých predchádzajúcich dňoch sa ochladilo o takmer 20 stupňov Celzia. Od 9. januára snežilo nonstop a silný vietor vytváral snehové záveje vo výške 1-2 m. Teplota klesla na – 15 stupňov Celzia. Tuhá zima spôsobila mnoho nepríjemností – skolabovanie dopravy či sťažené podmienky presunu po uliciach mesta. Boli pozatvárané aj obchody, pretože veľa ľudí dochádzalo za prácou z okolia Bratislavy a pre husté sneženie sa neboli schopní dostať načas do práce a autá v tej dobe nemalo toľko ľudí, čo dnes.

Snehová kalamita z roku 1987
V uliciach sa vytvárali veľké snehové záveje. Foto: www.facebook.com

Sneženie vyvrcholilo 12. januára, kedy namerali v Bratislave až 65 cm snehu. Najviac snehu napadlo na juhozápadnom Slovensku, v Dunajskej Strede bolo nameraných dokonca 77 cm snehu. Na odhŕňaní snehu z bratislavských chodníkov sa podieľali brigánici, ktorých najali občianske výbory. Zrejme jediní Bratislavčania, ktorí sa kope snehu potešili, boli tí najmenší.

Po suroviny k vareniu išla 4 hodiny

Na snehovú kalamitu si pamätajú aj manželia – sedemdesiatnici. V čase kalamity bývali v Petržalke. Pani Helena tvrdí, že potrebovala zájsť do potravín nakúpiť na rodinný obed, no pre intenzívny sneh sa veľmi zdržala: „Pre pár surovín k vareniu som išla do mesta a späť domov štyri hodiny. Cez most išli ľudia pešo.“  Pán Ján dodal, že buldozéry sneh z mesta prenášali do Dunaja a prepracovali sa až k petržalskej strane, pretože inak sa so snehom bojovať nedalo. Máte aj vy nejaký zážitok spojený so snehovou kalamitou spred 32 rokov?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk