Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rusovsky park.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.google.sk
16. novembra 2017 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk Diskusia()

Rusovský park – nájdete tam Kaštieľ Rusovce i malebnú prírodu

Jedným z obľúbených parkov pre mamičky, deti, ale aj ostatných ľudí je Rusovský park v Bratislave, v mestskej časti Rusovce. Je to ideálne miesto na dlhé letné i jesenné prechádzky. Prechádzku vám spríjemní štebot vtákov, žblnkot potôčika, vysoké gaštany a platany, ale aj majestátny Rusovský kaštieľ. Park ponúka tiché zákutia a pokojné miesta na zrelaxovanie. 

Rusovský park a jeho história

Park v Rusovciach a jeho okolie je skutočným historickým dedičstvom. Jeho minulosť siaha až do doby bronzovej. Našli sa tu rôzne predmety, nádoby, šperky a aj hroby, ktoré pochádzajú práve z doby bronzovej. Taktiež sa tu našli pozostatky po dávnych Keltoch či Rimanoch. Významnou pamiatkou je aj Gerulata, vojenský tábor, ktorý bol súčasťou hraničného opevnenia. Gerulata mala antický pôvod a nachádzala sa tu v 2. až 4. storočí.

Po Gerulate vzniklo na tomto mieste slovanské osídlenie, ktoré zanechalo taktiež pár pozostatkov. Prvá zmienka o Rusovciach je z čias panovníka Ondreja II. z roku 1208. Rusovce a okolie boli hraničnou oblasťou a neskôr sa stali aj obchodným strediskom. Mohla za to práve ich dobrá poloha, keďže tadiaľto viedla cesta z Uhorska do Rakúska. Vidiecke mestečko, tak sa Rusovce nazývali. V okolí Rusoviec sa našli aj pozostatky, ktoré vravia o prítomnosti židovskej synagógy, cintorína, ale aj školy.

Rímske dni v Rusovskom parku.
V Rusovskom parku prebiehal program Rímske dni.ilustračné: SITA

Štefan Zichy bol predseda Uhorksej komory a v roku 1646 získal panstvo Rusovce. Práve rodina Zichovcov bola vyše 200 rokov majiteľmi panstva a vďaka nim tu vznikol aj Kaštieľ v Rusovciach, ktorý je dodnes jedným z najkrajších kaštieľov. V roku 1872 sa stal majiteľom gróf Hugo Henckel, ktorý vybudoval v areály Kaštieľa žrebčín. Neskôr odkúpila Rusovský park princezná Stephania. Neskôr patrili Rusovce Maďarsku a po II. svetovej vojne Československu. Začiatkom roka 1972 sa Rusovce pričlenili k hlavnému mestu Slovenska – Bratislave.

Rusovský park – príroda

Rusovský park disponuje veľmi pekným prostredím plným stromov, kríkov, drevín i kvetov. Stal sa vhodným miestom nielen pre rastliny, ale aj pre živočíchov. Počas prechádzky tu môžete spozorovať rôzne druhy vtáctva, ako napríklad sýkorky, drozdy, pinky, ďatle i vzácneho muchára sivého. Havrany čierne sú typickým druhom pre park v Rusovciach, sú to spoločenské vtáky a často spríjemňujú okolie parku svoju prítomnosťou. V parku môžete objaviť zajace, netopiere a rôzne druhy hrabošov.

Park a kaštieľ zdieľajú záhradu, ktorá zaberá istú časť lesoparku. V záhrade sa vyskytuje väčšie množstvo exotickejších rastlín a drevín, ktoré tu boli vysadené a nahradené. Záhrada ponúkala japonskú a ružovú záhradu, doplnené boli o drobné architektonické prvky, ako altánok, lavičky, fontána, koniareň. Rusovský park sa pýši krásnymi platanmi javorolistými a pagaštanmi konskými. Okolie parku je veľmi bohaté na svoju flóru a faunu a určite je tu čo skúmať a obdivovať.

Park v Rusovciach a Rusovský kaštieľ.
Park v Rusovciach pôsobí malebne a pokojne.www.google.skpark

Kaštieľ v Rusovciach

Neodmysliteľnou súčasťou Rusovského parku je taktiež veľkolepý Kaštieľ v Rusovciach. História parku je veľmi bohatá a zaujímavá. Je to neogotická stavba, ktorá sa nachádza v mestskej časti Rusovce v Bratislave V. Kaštieľ sa pýši nielen bohatou históriou, ale aj svojou krásou. Za jeho najbližšiu podobu, akú poznáme dnes, môže gróf Emanuel Zichy-Ferraris, ktorý uskutočnil v polovici 19. storočia prestavbu. Kaštieľ v Rusovciach patril mnohým panovníckym rodinám, avšak po druhej svetovej vojne zostal bez majiteľa.

Prišlo k schátraniu a rozkrádaniu Kaštieľa. Vlastníkom bola aj Slovenská národná galéria, ktorá na tomto mieste vystavovala obrazy. Dnes je vlastníkom Správa zariadení Úradu vlády SR. Majestátny Kaštieľ v Rusovciach je naďalej neprístupný, získané financie putujú len na zachovanie a jeho ďalšia budúcnosť je nejasná.

Rusovský park – mapa

Rusovský park (Bratislava – Rusovce), sa nachádza v okrese Bratislava V. na petržalskej časti Dunaja. Blízko sa nachádza rezervácia Dunajské ostrovy, Kaštieľ Rusovce a označuje sa už za hraničnú oblasť, keďže sa nachádza v blízkosti hraníc s Rakúskom a Maďarskom.

Mapa Rusovského parku.
Rusovský park – mapa.www.google.sk
Satelitný záber Rusovského parku.
Rusovský park – mapa, satelitný záber.www.google.sk

Rusovský park – MHD

Rusovský park sa nachádza v mestskej časti Rusovce, Bratislava V. Je známy najmä Kaštieľom v Rusovciach. Ak sa ste sa rozhodli park navštíviť, tak zamierte na Dunajské ostrovy, do parku sa dostanete jednoducho i mestskou hromadnou dopravou. V blízkosti Rusovského parku sa nachádza aj železničná stanica Rusovce. 

MHD – Park Rusovce, zastávka Kaštieľ Rusovce:

  • pravidelná linka číslo 90 – autobus, zo zastávky Danubiana,
  • pravidelná linka číslo 191 – autobus, zo zastávky Most SNP,
  • N 91 – autobus – nočná linka, zo zástavky Čunovo.
Mapa zastávky MHD pri Parku Rusovce.
Park Rusovce – mapa, zastávka MHD.www.google.sk

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X