Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara bratislava kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com , www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk
12. septembra 2021 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk Diskusia()

Spomienky na starú Bratislavu: Aj takýto bol život v priereze času v našom meste

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia, no praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Pozrite si s nami niekoľko z nich a možno sa dozviete aj niečo nové a zaujímavé. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Provizórny pontónový most v roku 1945. Prvý pontónový most bol už v polovici 15. storočia. Takéto mosty boli cez Dunaj pomerne bežné, Bratislava totiž mala svoj prvý pevný most až na prahu 20. storočia. V pozadí na Jeseninovom nábreží ešte vidieť Esterházyho maják.

Most.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavý záber zobrazuje výstavbu Zemskej banky medzi Gorkého a Laurinskou ulicou, ktorú aj vidieť v pozadí. Na tomto mieste stála od 17. storočia pôvodná budova Uhorského snemu. Po 1. svetovej vojne ju zbúrali a v roku 1923 začali so stavbou banky. Projektoval ju český architekt Osvald Polívka. V auguste boli práce zastavené a v októbri bola navrhnutá nová verzia strechy a fasády banky. V novembri sa v stavbe pokračovalo. Banku slávnostne otvorili 29. júna 1924. Zaujímavosťou stavby bolo, že dodnes hojne využívanú pasáž postavili na výslovnú žiadosť mesta.

Zemska banka.jpg
Foto: www.facebook.com

Stretnutie kočikajúcich otcov na Michalskom moste v roku 1959. Tiež ste mali takýto retro kočík? Nízko položený a priestranný, taktiež mal blatníky.

Kociky michalsky most.jpg
Foto: www.facebook.com , Ivan Kozáček, Slovenská národná galéria, webumenia.sk

Takto vyzerala terasa reštaurácie na Slavíne. Zachytená je v 70. rokoch minulého storočia. Tiež sa volala Rotunda a bola s prevádzkovaná 25. septembra 1974. Pre návštevníkov s príjemným posedením a vyhliadkou na panorámu mesta.

Rotunda slavin restauracia.jpg
Foto: Slovenská národná galéria, www.facebook.com

Súsošie Márie Terézie stálo na súčasnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave. Fotografia je zachytená v roku 1897. Túto sochu zhotovil Ján Fadrusz. V roku 1921 bola z miesta odstránená, dokonca zničená. Údajne z mramorových kúskov boli vyrobené menšie diela.

Pomnik marie terezie.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X