Spomienky na starú Bratislavu: Aj takýto bol život v priereze času v našom meste

Stara bratislava kolaz titulka.jpg
Foto: www.facebook.com , www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia, no praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Pozrite si s nami niekoľko z nich a možno sa dozviete aj niečo nové a zaujímavé. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Provizórny pontónový most v roku 1945. Prvý pontónový most bol už v polovici 15. storočia. Takéto mosty boli cez Dunaj pomerne bežné, Bratislava totiž mala svoj prvý pevný most až na prahu 20. storočia. V pozadí na Jeseninovom nábreží ešte vidieť Esterházyho maják.

Most.jpg

Zaujímavý záber zobrazuje výstavbu Zemskej banky medzi Gorkého a Laurinskou ulicou, ktorú aj vidieť v pozadí. Na tomto mieste stála od 17. storočia pôvodná budova Uhorského snemu. Po 1. svetovej vojne ju zbúrali a v roku 1923 začali so stavbou banky. Projektoval ju český architekt Osvald Polívka. V auguste boli práce zastavené a v októbri bola navrhnutá nová verzia strechy a fasády banky. V novembri sa v stavbe pokračovalo. Banku slávnostne otvorili 29. júna 1924. Zaujímavosťou stavby bolo, že dodnes hojne využívanú pasáž postavili na výslovnú žiadosť mesta.

Zemska banka.jpg

Stretnutie kočikajúcich otcov na Michalskom moste v roku 1959. Tiež ste mali takýto retro kočík? Nízko položený a priestranný, taktiež mal blatníky.

Kociky michalsky most.jpg
Foto: www.facebook.com , Ivan Kozáček, Slovenská národná galéria, webumenia.sk

Takto vyzerala terasa reštaurácie na Slavíne. Zachytená je v 70. rokoch minulého storočia. Tiež sa volala Rotunda a bola s prevádzkovaná 25. septembra 1974. Pre návštevníkov s príjemným posedením a vyhliadkou na panorámu mesta.

Rotunda slavin restauracia.jpg
Foto: Slovenská národná galéria, www.facebook.com

Súsošie Márie Terézie stálo na súčasnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave. Fotografia je zachytená v roku 1897. Túto sochu zhotovil Ján Fadrusz. V roku 1921 bola z miesta odstránená, dokonca zničená. Údajne z mramorových kúskov boli vyrobené menšie diela.

Pomnik marie terezie.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk