Spomienky na starú Bratislavu: Bratislavský hrad vždy bol dominantou mesta, jeho vzhľad sa takto menil

Kolaz hrad vyhady titulka.jpg
Foto: www.facebook.com dajama.sk , Maďarské geologické múzeum - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. Tento raz sa opäť prejdeme mestom, pričom epicentrom záujmu je Bratislavský hrad. Pozrite si s nami zábery z mesta s výhľadom na Hrad. Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Prešporok s výhľadom na Bratislavský hrad zachytený na maľbe pred viac ako 100 rokmi. Hrad mal totiž pred požiarom v roku 1811 o čosi odlišnejší vzhľad ako dnes. Po hladine Dunaja sa plavila loďka s rybármi. Cez rieku viedol iba jeden most a aj ten bol pontónový, a tak býval v zime demontovaný. Ak vás upútala vežička vľavo, je to Kostol pri Rybárskom cechu.

Hrad dunaj lodka most.jpg
Foto: www.facebook.com - P. Dvořák - Štvrtá kniha o Bratislave

Dunajské nábrežie v roku 1903. Na druhom brehu môžeme vidieť zrúcaninu Bratislavského hradu či Dóm sv. Martina. Hrad chátral od požiaru, no aj tak bol ústrednou dominantou mesta. A pri petržalskom brehu starý, dobrý propeler.

Hrad dunaj nabrezie lode.jpg
Foto: www.facebook.com - Maďarské geologické múzeum

Okolo roku 1915 zachytil fotograf dunajské nábrežie s nádychom romantiky. Po Dunaji sa plavil parník a v pozadí vidieť zrúcaninu hradu. Obyvatelia chodievali často na vyhliadkové plavby po Dunaji, najmä počas sviatkov a víkendov, kedy čas trávili so svojimi najbližšími. Lode však boli aj súčasťou dopravy do Viedne a podobných miest. Nie nadarmo sa mestu odjakživa hovorilo Krásavica na Dunaji, čo poviete?

Dunaj parnik hrad.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

V hradnom areáli sa nachádzali kedysi vojenské kasárne a toto bola ich vstupná brána. Ide o Viedenskú bránu, inak nazývanú aj Karolova či Kasárenská. Vznikla v roku 1712 pri príležitosti korunovácie otca Márie Terézie, Karola III. Hodiny a ani socha, ktoré môžeme vidieť na fotografii, pri bráne dnes už nestoja. A v súčasnosti je táto brána hlavnou vstupnou bránou do areálu Bratislavského hradu.

Bratislavsky hrad areal.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom