Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prior kolaz titulka.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com , www.archiweb.cz , Archív architektúry 20. storočia SAV Bratislava - koláž BratislavaDen.sk
4. apríla 2021 Nezaradené od SH Diskusia()

Spomienky na starú Bratislavu: Kedysi bol Prior najväčší obchodný dom v celom československu

V minulosti jeden z najobľúbenejších a najmodernejších nákupných domov. Pod jednou strechou ste nakúpili čo vám len napadlo. Dnes už len pripomína niekdajšie časy.

V roku 1960 bola vyhlásená jedna z najväčších verejných súťaží na obchodno-spoločenské centrum v meste. Vyhral ju vtedy mladý architekt Ivan Matušík.

Návrh talentovaného architekta bol koncipovaný ako neskoro-moderný zložený z trojhrannej budovy spojenej s výškovým objektom.

Prior 2.jpg
Foto: www.facebook.com

Spĺňal vtedajšie podmienky moderného a priestranného miesta pre obchody i spoločenské vyžitie. Dodnes sa považuje za jedno z najlepšie navrhnutých objektov povojnového obdobia.

Šlo v tých časoch o najväčšie obchodné centrum a to dokonca v celom Československu. Jeho výstavba stála 100 miliónov korún a pracovalo v ňom 350 predavačov.

Za veľkú nevýhodu možno považovať opomenutie ďalších krokov architekta k udržateľnosti dopravy v tomto prostredí. Navrhoval totiž postavenie niekoľkopodlažnej parkovacej garáže, mimoúrovňové riešenie križovatky či prebudovanie časti Špitálskej ulice na mestskú triedu.

Kamenné námestie
Hodiny so zvonkohrou nad Priorom.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Prior otvorili koncom roka 1968 a vyvolal skutočné nákupné šialenstvo. Budova musela byť dokonca chránená pred rozvášneným davom vojenskými vozidlami. Tie vytvorili aj zúžený vchod pre ľudí, ktorí tak vytvorili bezpečný rad.

Niektoré zdroje uvádzajú, že v prvý deň obchodný dom Prior navštívilo neuveriteľných 40-tisíc ľudí, ktorí tu minuli viac ako 5,5 milióna korún.

Vianočná výzdoba v Priore na Kamennom námestí.
Vianočná výzdoba v Priore na Kamennom námestí.Foto: www.facebook.com

Ponúkal obyvateľom nevídané možnosti nakupovania. Ľudí sem prilákal aj tovar zo Západu, ktorý nebolo tak ľahké zohnať. Kupovali sa hlavne spotrebiče ako známe televízory Tesla Orava, chladničky či legendárne práčky Tatramat.

Výnimočný bol aj spôsob nakupovania a to formou samoobsluhy a voľného výberu. Vo väčšine obchodov sa totiž tovar predával pultovo. Mnohí práve tu videli po prvý raz v živote eskalátory či zasúvacie dvere so vzduchovou clonou.

„Do Prioru som chodila každý deň na menší nákup po práci, robila som tuto kúsok. Pred Vianocami som tam kupovala všeličo, svetre, rukavice, hračky, deckám, mužovi, svokre. Chodili sme tam všetky kolegyne z práce,“ spomína 75-ročná pamätníčka Viera. Jedna z predavačiek v Priore v roku 1978 povedala, že denne obslúžila 300-400 zákazníkov.

Obchodno spolocensky komplex na kamennom namesti v bratislave obchodny dom prior.jpg
Foto: www.archiweb.cz – Archív architektúry 20. storočia SAV Bratislava
Obchodno spolocensky komplex na kamennom namesti v bratislave obchodny dom prior 2.jpg
Foto: www.archiweb.cz – Archív architektúry 20. storočia SAV Bratislava
rior na Kamennom námestí.
Prior na Kamennom námestí.Foto: www.facebook.com - OZ Bratislavské rožky

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X