Spomienky na starú Bratislavu: Objavte s nami zabudnuté zákutia nášho mesta

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: www.facebook.com , www.facebook.com , OZ Bratislavské rožky , www.facebook.com , Juraj Bartoš: Čakajúci na Obchodnej ulici (cca 1985), Slovenská národná galéria.

Staré fotografie nám odhalia niekdajšie zákutia mesta. Niektorí si vďaka nim zaspomínajú, iní sa zas dozvedia niečo zaujímavé o Bratislave a jej tajomstvách z minulosti.

Spoznávate na fotografií Americké námestie? Viete, čo je to za budovu? Stojí tu dodnes a dokonca slúži stále rovnakému účelu. Ide o Univerzitnú nemocnica Bratislava Staré Mesto. Svoje poslanie plní už 155 rokov a okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti sa podieľa na výučbe budúcich aj už pracujúcich lekárov, ako aj všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Univerzitna nemocnica bratislava.jpg
Foto: www.facebook.com , OZ Bratislavské rožky

Zvláštna skica Devína. Výnimočné na nej je položenie Kostola sv. Kríža, hostinca Antona Häckla na rohu Kremeľskej a Rytierskej ulice s tým, že v pozadí sa nachádza Devínsky hrad s mileniálnym pomníkom. Skica vznikla okolo roku 1900. Takýto výhľad na hrad s kostolom totižto neexistuje. Pán maliar chcel mať všetko na jednej pohľadnici. Keby sme stáli na tom mieste, kde pomyselne stál maliar, hoci by musel stáť vo vzduchu, lebo terén od kostola týmto smerom klesá, tak by za kostolom bol kopec a za naším chrbtom tiekol Dunaj.

Devin skica.jpg
Foto: www.facebook.com , OZ Bratislavské rožky

Dnes by sme svoje deti takto asi nepustili voziť sa električkou, ale dievčatko vyzerá spokojne. Uhádnete kadiaľ sa vozí? Ide po Vajanského nábreží, popri dnešnom matričnom úrade. Ide o osobný vozeň Viedenskej električky s otvorenou nástupnou plošinou vyrobený v roku 1913 v pražskom Ringhofferi. Od roku 1916 sa už vyrábali vozne aj so zatvorenou nástupnou plošinou, ale tie do Bratislavy nezachádzali. Končili v Hainburgu, resp. v Bergu, kde sa súprava rozpojila.

Elektricka dievcatko vajanskeho nabrezie.jpg

Aj takto vyzeralo šantenie detí z materskej školy. Záber je zo sídliska na Drieňovej ulici.

Deti drienova sidlisko.jpg

Veľmi kúzelný záber na život v meste a jeho čulý ruch približne v roku 1985, ktorý zachytil Juraj Bartoš: Čakajúci na Obchodnej ulici. Ľudia pravdepodobne nakupovali vianočné darčeky. Ak vás zaujíma, prečo majú všetci balíčky, tak takto sa balil všetok tovar. Igelitky boli veľmi zriedkavé.

Obchodna ulica.jpg
Foto: www.facebook.com , Juraj Bartoš: Čakajúci na Obchodnej ulici (cca 1985), Slovenská národná galéria.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk