Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz staraba rybne namestie.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Rybné námestie bolo plné rybárov, jeho charakter zmenila výstavba mosta

Kedysi tu bola prázdna plocha s rybármi ponúkajúcimi svoje úlovky, tovar však ponúkali aj remeselníci a mäsiari.

Rybné námestie bolo predmestie a nenachádzalo sa v hradbách mesta. Šlo o voľné priestranstvo, ktoré zapĺňali rybári a pltníci, ktorí tu ponúkali svoje úlovky. Na miestnom trhovisku ponúkali čerstvé mäso mäsiari, a tovary hrnčiari či iní remeselníci.

Postupom času vzniklo oficiálne námestie. Na začiatku 18. storočia na tomto mieste vyrástli dva morové stĺpy, pričom jeden z nich sa zachoval dodnes. Námestie sa rozrastalo a najväčší rozmach nastal po odstránení hradieb.

Rybne namestie trh.jpg
Foto: business.facebook.com

Koncom 18. storočia na námestí stála už aj mýtnica a sýpka, či meštiansky pivovar. Stavba pivovaru oddelila námestie od dunajského nábrežia. Definitívne vymedzenie námestia prišlo po regulácií Dunaja a po stavebných úpravách nábrežia v rokoch 1822 a 1835.

Rybne namestie 1965.jpg
Foto: business.facebook.com

Námestie hraničilo s osadou Vydrica a o storočie neskôr, keď sa sem trhovníci s rybami presťahovali z Františkánskeho námestia, prevzalo už nadobro názor Rybné. Malo kľúčovú polohu aj vďaka tomu, že tu z každej strany ústili ulice. Z jeden spomínaná Vydrica, z inej Židovská ulica, Dunajské nábrežie, Jiringerova (Prídavkova) ulica a napokon aj nábrežie Dunaja.

Dodnes sa nezachovala takmer žiadna časť pôvodného Rybného námestia. Stojí len jeden z morových stĺpov z 18. storočia a rožné budovy na Hviezdoslavovom námestí.

Rybne namestie polovica 20 storocia.jpg
Foto: business.facebook.com
Rybne namestie pohladnica.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X