Spomienky na starú Bratislavu: Takto bola zachytená Bratislava na pohľadniciach a litografiách

Pohladnice titulka.jpg

Vtipné, poučné aj historické. Takto by sa dali popísať niektoré pohľadnice a skice mesta zachytené v rôznych obdobiach.

Reklamná pohľadnica z Bratislavy. Ide o reklamu firmy A. Leonhard, ktorá niesla meno majiteľa. Vyrábala atrament a neskôr aj kancelárske potreby. Stepan píše „Draze milovaní píšte nám jsteli zdraví, srdečni pozdrav.“

Pohladnica 1.jpg

Srdečné pozdravy z Bratislavy na litografií z roku 1895. Na obrázkoch je zachytená Socha sv. Martina od Donnera Rafaela, ktorá je v súčasnosti umiestnená v interiéri Dómu sv. Martina. Taktiež sú tu pôvodné hostince a reštaurácie na mieste dnešného hotela Carlton. Aj pohľad na Hrad z petržalskej strany a Divadlo ešte s maďarským nápisom.

Litografia 2.jpg

Reklamná dvojpohľadnica z roku 1907. Národné divadlo v kolorovanej podobe a na spodnej časti je Hotel a Záhrada Rudolf. Hotel Rudolf stál na južnom konci Námestia SNP (oproti dnešnému Baťovi), budova bola zbúraná koncom 60. rokov minulého storočia pri výstavbe Priora. Kedysi bol v tomto dome hostinec K zlatej merici. Hotel Rudolf dostal názov podľa svojho majiteľa a mal povesť hodinového hotela. Vedľa neho sa nachádzalo železiarstvo Neurath.

Pohladnica 2.jpg

Farebná a o to vzácnejšia fotografia z roku 1900. Písaná je v nemčine, tak ako aj popis na nej – Cigánska kapela a pozdravy z Bratislavy.

Pohladnica 3.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk