Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohladnice titulka.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com

Spomienky na starú Bratislavu: Takto bola zachytená Bratislava na pohľadniciach a litografiách

Vtipné, poučné aj historické. Takto by sa dali popísať niektoré pohľadnice a skice mesta zachytené v rôznych obdobiach.

Reklamná pohľadnica z Bratislavy. Ide o reklamu firmy A. Leonhard, ktorá niesla meno majiteľa. Vyrábala atrament a neskôr aj kancelárske potreby. Stepan píše „Draze milovaní píšte nám jsteli zdraví, srdečni pozdrav.“

Pohladnica 1.jpg
Foto: www.facebook.com

Srdečné pozdravy z Bratislavy na litografií z roku 1895. Na obrázkoch je zachytená Socha sv. Martina od Donnera Rafaela, ktorá je v súčasnosti umiestnená v interiéri Dómu sv. Martina. Taktiež sú tu pôvodné hostince a reštaurácie na mieste dnešného hotela Carlton. Aj pohľad na Hrad z petržalskej strany a Divadlo ešte s maďarským nápisom.

Litografia 2.jpg
Foto: www.facebook.com

Reklamná dvojpohľadnica z roku 1907. Národné divadlo v kolorovanej podobe a na spodnej časti je Hotel a Záhrada Rudolf. Hotel Rudolf stál na južnom konci Námestia SNP (oproti dnešnému Baťovi), budova bola zbúraná koncom 60. rokov minulého storočia pri výstavbe Priora. Kedysi bol v tomto dome hostinec K zlatej merici. Hotel Rudolf dostal názov podľa svojho majiteľa a mal povesť hodinového hotela. Vedľa neho sa nachádzalo železiarstvo Neurath.

Pohladnica 2.jpg
Foto: www.facebook.com

Farebná a o to vzácnejšia fotografia z roku 1900. Písaná je v nemčine, tak ako aj popis na nej – Cigánska kapela a pozdravy z Bratislavy.

Pohladnica 3.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X