Spomienky na starú Bratislavu: Tieto fotografie vám mesto ukážu v úplne novom svetle

Stare budovy stara bratislava kolaz.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali. Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Takto ste si mohli nakúpiť čerstvé potraviny, mäso aj ryby, ovocie a zeleninu zo záhradky na trhu na Rybnom námestí. Ľudia tu okrem čerstvých potravín mohli obdivovať aj krásy starej synagógy, ktorá bola zbúraná. Tak isto sa tu popri nakupovaní dalo posedieť v jednom z pohostinstiev či pivovaru.

Synagoga rybne namestie.jpg

Pred viac ako 100 rokmi ešte neboli poriadne cesty a už vôbec nie mohutné výškové budovy. Táto ulička bola obývaná najmä záhradníci a podľa nich dostala aj pomenovanie. Na fotografii je zachytená Záhradnícka ulica začiatkom 20. storočia. Toto je časť od terajšej Jégeho smerom na Ružinov.

Zahradnicka ulica.jpg

Na fotografií je zachytená úzka Korabinského ulička spájajúca Žižkovu ulicu s nábrežím okolo roku 1930. Ide o Zuckermandel – Korabinskeho ulička odfotená z Podhradského nábrežia na Žižkovu ulicu, kde na jej konci vidieť malú časť Brämerovej kúrie. Fotograf neuveriteľne zachytil atmosféru života a doby na jednej malej fotografii.

Korabinskeho zizkova zukermandel.jpg

Tak isto Korabinského ulica zachytená na skici neznámeho autora. Budovy na svojom mieste už nestoja, nahradila ich modernejšia výstavba domov aj bytov. Hoci sa môže zdať, že šírka ulice sa azda vôbec nezmenila. Čo poviete?

Korabinskeho ulica skica.jpg

Krásne zachytená Viedenská električka na Vajanského nábreží. Úplne vpravo sa nachádza staničná budova. Mnohí pamätníci spomínajú, ako chodili v nedeľu popoludní električkou na kávičku až do Viedne. Fotografia je o to hodnotnejšia, ako krásne zachytáva dobové oblečenie. Ani jeden džentlmen nevyšiel z domu bez klobúka a dámy len v šatách a sukniach prekrývajúcich kolená, tak isto vo vkusných klobúkoch.

Viedenska elektricka vajanskeho nabrezie.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk