Spomienky na starú Bratislavu: Všetkým známy Manderlák bol postavený na obraz chicagskych mrakodrapov?

Manderla obchodny dom prvy mrakodrap.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratisalvaDen.sk

Majiteľ chcel mrakodrap ako v Chicagu, Manderlák je prvou obývanou výškovou budovou Slovenska.

Obchodný a obytný dom Manderla má hneď niekoľko naj. Medzi ne patrí napríklad to, že bol prvou najvyššou budovou Slovenska, taktiež je prvou takouto obývanou budovou.

Bol tiež veľmi rýchlo postavený, v auguste 1934 sa začalo a už 6. mája 1935 slávnostne otvárali obchod Maderla v mrakodrape.

Manderla obchodny dom 1.jpg
Foto: business.facebook.com

Ľudovo pomenovaný mrakodrap Manderlák má výšku 45 metrov a 11 poschodí. Obyvateľov počas výstavby šokoval 70 metrov vysoký žeriav, obávali sa tak tejto gigantickej budovy.

Neskôr sa obavy a nespokojnosť s budovou zmenili na hrdosť a stala sa v očiach ľudí akýmsi symbolom budúcnosti.

Manderla obchodny dom 2.jpg
Foto: business.facebook.com

Za celou budovou stojí bratislavský podnikateľ nemeckého pôvodu Rudolf Manderla. Návrh mu pripravili architekti Emerich Spitzer, Christian Ludwig a Augustín Danielis.

Hovorí sa, že si budovu vysníval na základe svojej návštevy Chicaga. Niektorí však túto fámu vyvracajú s tým, že budovu si vymyslel ešte pred návštevou Ameriky.

Manderla obchodny dom 3.jpg
Foto: business.facebook.com

V prízemí budovy sídlilo majiteľovo najmodernejšie mäsiarstvo v strednej Európe. V mäsiarstve sa okrem mäsových výrobkov dalo aj výborne a rýchlo najesť.

Šlo tak vlastne aj o akýsi prvý bratislavský fast food. Majiteľ priniesol aj ďalšiu úžasnú novinku a to muža jediaceho vo výklade, šlo o skvelú živú reklamu.

Taktiež sa tu nachádzala veľmi obľúbená kaviareň Grand, v obľube ju mali bratislavskí umelci.

Manderla obchodny dom 4.jpg
Foto: business.facebook.com

V horných poschodiach sa nachádzali na tú dobu luxusné byty, v ktorých mala žiť len elita. Dokonca sa hovorí o červenom koberci, ktorý bol prestretý na chodoch od 1. až po 11. poschodie.

Taktiež sa hovorí, že budova mala byť väčšia, avšak Manderla nemal už peniaze z dôvodu výstavby aj ďalších stavieb po kraji. Preto do projektu zapojil aj svojho partnera ako investora, bol ním rodinný advokát Artur Wollner.

Zaujímavosťou Manderláku je aj to, že v 18. storočí sa na jeho mieste a okolí nachádzala kaplnka a cintorín. Pri výstavbe sa našli ľudské pozostatky, ako aj počas výstavby trafostanice pre električky o desiatky rokov neskôr.

Manderla obchodny dom 5.jpg
Foto: business.facebook.com
Manderla obchodny dom 6 rok 1945.jpg
Foto: business.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk