Spoznávate tieto miesta starej Bratislavy? Niektoré sa poriadne zmenili, iné ani nie

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Uhádnete, aká je to ulica? Nebyť Kostola a kláštora svätej Alžbety v pozadí, ani by nebolo jasné, že ide o Špitálsku ulicu. Kostol svätého Ladislava je práve v rekonštrukcii. Už v 20. rokoch minulého storočia na bezpečnosť obyvateľov dozerali pochôdzkari.

Špitálska ulica
Peter Martinko, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Vedeli ste, že v 30. rokoch bolo ešte v Redute kino? Až v roku 1945 sa do nej nasťahovali Slovenská filharmónia a Vysoká škola múzických umení. Budova vznikla v rokoch 1913 až 1919, a to na mieste, kde sa predtým nachádzala sýpka. Stavali ju pomerne dlho a dôvodom bola prebiehajúca prvá svetová vojna. Sýpku dala ešte v roku 1773 postaviť Mária Terézia a pôvodne ju mesto odkúpilo s cieľom v nej vytvoriť múzeum.

Reduta
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Záber na ešte úplne poriadne zanedbaný a vyhorený Bratislavský hrad a jeho okolie. V 30. rokoch minulého storočia Podhradie vyzeralo ešte novo a Petržalku tvorili zatiaľ iba domčeky.

hrad
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Avion nie je iba nákupné centrum. Je to obytný a obchodný blok, ktorý vznikal v 30. rokoch uplynulého storočia. Pôvodný palác Avion je slovenskou kultúrnou pamiatkou funkcionalistickej architektúry. Kedysi tam bola konečná stanica linkových autobusov pre Bratislavu. Fotografia pochádza z 50. rokov.

Avion
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Na rohu Malinovskej a Karpatskej sa nachádza budova YMCA. Približne v roku 1929 vyzerala takto. Neuveriteľné, že stále má tento svoj nezmenený vzhľad. O to viac, že prežila bývalý režim, keďže šlo o budovu baróna Georga von Schulpeho. Práve on budovu po prvej svetovej vojne venoval kresťanskej mládežníckej organizácii YMCA z USA. Budova bola samozrejme znárodnená a využívala sa ako kino. Volalo sa Dukla, ktoré bolo jediné širokouhlé panoramatické kino v okolí. Navštívili ste ho niekedy?

YMCA
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk