Súťaž na obnovu kúpeľov Grössling je pre komplikácie s pandémiou predĺžená

Gossling kupele renovacia bratislava.jpg
Foto: archívne, mesto Bratislava

Záujemcovia o účasť v architektonickej súťaži môžu svoje návrhy posielať do 16. júna.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predĺžil súťaž na obnovu kúpeľov Grössling v Bratislave. Predĺžili sme termín odovzdávania návrhov do aktuálnej architektonickej súťaže obnovy kúpeľov z dôvodu okolností súvisiacich s koronavírusom. Architekti majú o týždeň naviac, návrhy môžu zasielať do 19. júna,“ uvádza MIB na sociálnej sieti.

Mesto Bratislava, MIB a Generálny investor Bratislavy vyhlásili v marci medzinárodnú architektonickú súťaž na obnovu kúpeľov Grössling, situáciu však skomplikovala pandémia. V máji MIB spustil 3D prehliadku kúpeľov pre záujemcov o architektonickú súťaž, ale aj pre verejnosť.

Bohatá história

Kúpele Grössling majú bohatú históriu a každý detail má v sebe kus príbehu,“ uvádza MIB a dodáva, že dnes už 106-ročný chátrajúci komín bol kedysi dominantou Starého Mesta a zároveň aj jeho najvyšším objektom na dlhé roky.

Sklenený strop nad plaveckým bazénom, z ktorého dnes prerastá burina, bol v minulosti otvárateľný a návštevníci kúpeľov si tak mohli zaplávať aj pod holým nebom.

Konzervácia budovy

Zachované lustre pochádzajú z českého sklárskeho mesta Kamenický Šenov, kde vznikla tradičná sklárska škola prvá svojho druhu v Európe koncom 19. storočia.

Počas čistenia a konzervovania budovy, aby sa nezhoršil jej stav, sme v objekte našli staré keramické obklady z rokov 1895, 1914, 1929, 1942 a 1972. Práve na základe týchto farieb a vzorov vznikli prvé podklady pre identitu nového Grösslingu,“ dodáva MIB a dopĺňa, že zachovanie a rekonštrukcia komínu, alebo otvárateľnosť sklenenej strechy budú zaručené aj vďaka architektonickej súťaži, do ktorej architekti môžu stále zasielať svoje návrhy.

Ikona mesta

Mestské kúpele Grössling sú ikonickou stavbou Bratislavy. Budova z roku 1895 zažila najväčší rozkvet v roku 1914, keď k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity.

Mesto Bratislava a MIB prichádzajú so zámerom obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít aj presťahovaním časti Mestskej knižnice do priestoru a otvoriť tak priestor verejnosti. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk