Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gossling kupele renovacia bratislava.jpg
Foto: archívne, mesto Bratislava
11. júna 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Súťaž na obnovu kúpeľov Grössling je pre komplikácie s pandémiou predĺžená

Záujemcovia o účasť v architektonickej súťaži môžu svoje návrhy posielať do 16. júna.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predĺžil súťaž na obnovu kúpeľov Grössling v Bratislave. Predĺžili sme termín odovzdávania návrhov do aktuálnej architektonickej súťaže obnovy kúpeľov z dôvodu okolností súvisiacich s koronavírusom. Architekti majú o týždeň naviac, návrhy môžu zasielať do 19. júna,“ uvádza MIB na sociálnej sieti.

Mesto Bratislava, MIB a Generálny investor Bratislavy vyhlásili v marci medzinárodnú architektonickú súťaž na obnovu kúpeľov Grössling, situáciu však skomplikovala pandémia. V máji MIB spustil 3D prehliadku kúpeľov pre záujemcov o architektonickú súťaž, ale aj pre verejnosť.

Bohatá história

Kúpele Grössling majú bohatú históriu a každý detail má v sebe kus príbehu,“ uvádza MIB a dodáva, že dnes už 106-ročný chátrajúci komín bol kedysi dominantou Starého Mesta a zároveň aj jeho najvyšším objektom na dlhé roky.

Sklenený strop nad plaveckým bazénom, z ktorého dnes prerastá burina, bol v minulosti otvárateľný a návštevníci kúpeľov si tak mohli zaplávať aj pod holým nebom.

Konzervácia budovy

Zachované lustre pochádzajú z českého sklárskeho mesta Kamenický Šenov, kde vznikla tradičná sklárska škola prvá svojho druhu v Európe koncom 19. storočia.

Počas čistenia a konzervovania budovy, aby sa nezhoršil jej stav, sme v objekte našli staré keramické obklady z rokov 1895, 1914, 1929, 1942 a 1972. Práve na základe týchto farieb a vzorov vznikli prvé podklady pre identitu nového Grösslingu,“ dodáva MIB a dopĺňa, že zachovanie a rekonštrukcia komínu, alebo otvárateľnosť sklenenej strechy budú zaručené aj vďaka architektonickej súťaži, do ktorej architekti môžu stále zasielať svoje návrhy.

Ikona mesta

Mestské kúpele Grössling sú ikonickou stavbou Bratislavy. Budova z roku 1895 zažila najväčší rozkvet v roku 1914, keď k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity.

Mesto Bratislava a MIB prichádzajú so zámerom obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít aj presťahovaním časti Mestskej knižnice do priestoru a otvoriť tak priestor verejnosti. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X