Takto bola zachytená Bratislava na starých fotografiách. Spoznali by ste ju?

Stara bratislava kolaz 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Dušan Pokorný - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy.

Lamačský kostolík, či presnejšie Kostol svätej Rozálie. Táto fotografia vznikla približne niekedy na konci 19. storočia. Ešte nebolo široko-ďaleko nič postavené, takže ho je pekne vidieť. Vedeli ste, že bol postavený ako morová kaplnka? Neďaleko tejto kaplnky v jednej z chatiek došlo v roku 1997 k strašným udalostiam. Umučili tu dvoch mužov.

Lamačský kostolík
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Železiarstvo Adolf Fischer a syn, neskôr Groh, na Suchom mýte. Nachádzal sa na rohu ulíc Drevená a Vysoká. V 1940 dom arizovala firma Bratia Groh. Začiatkom 80. rokov bol zbúraný a postavili tam hotel Forum. Celý suterén zaberali rozsiahle sklady železného tovaru, na prízemí bol veľkoobchod so železom a schodiská do bytov, na 1. a 2. poschodí umiestnili 5-izbové byty s príslušenstvom a 2-izbové kancelárie s čakárňou a WC.

železiarstvo
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Bratislavskí hasiči na fotke z 28. októbra 1937. Na svojom vzhľade si rovnako dávali poriadne záležať. Mali vyleštené helmy aj poriadne vyčistené uniformy. Pri zachraňovaní museli predsa dobre vyzerať.

hasiči
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Peter Pincsek

Mestské divadlo vyzeralo niekedy začiatkom 40. rokov skoro rovnako ako dnes. Aj toto je žiaľ súčasť jeho histórie. Bolo dejiskom stretnutia Hlinkovej gardy a prezidenta Tisa, ktorý sa nim prihováral.

Mestské divadlo, SND
Dušan Pokorný

Na konci 30. rokov disponovala naša armáda početnou flotilou vojenských lodí na Dunaji. V 1932 takto strážili hranice na lodi President Masaryk.

Voda, Dunaj
Vodojemy, vodárny, přehrady a vše o vodě

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk