Aktuálne nariadenia obmedzujú ľuďom bez domova prístup k pitnej vode, jedlu, informáciám a sociálnym službám.
Nariadenia pre pandémiu ochorenia COVID-19 obmedzujú ľuďom bez domova a ľuďom na pokraji chudoby prístup k pitnej vode a jedlu. Takisto majú obmedzený prístup k informáciám a postihujú ľudí závislých na krátkodobých brigádach a nepravidelných formách zárobku.
Sociálne služby, na ktoré sú odkázaní, zažívajú obrovský nápor. Upozorňuje na to občianske združenie Vagus, ktoré dlhodobo pracuje s ľuďmi bez domova v Bratislave. Podľa neho je citeľný aj nedostatok núdzových a prevenčných opatrení zo strany štátu a pribúdajúce žiadosti o pomoc pri strate domova.
Foto + video: Ľudí bez domova sa snaží zasýtiť aj Bratislavský kraj
Vagus tak predpokladá nárast počtu ľudí odkázaných na sociálne zariadenia a ich služby. Agentúru SITA o tom informoval výkonná riaditeľka Vagus Alexandra Kárová.
Pomoc bezdomovcom
V tomto období zaznamenali stúpajúci počet žiadostí o pomoc pri strate domova.
„Za posledné tri týždne evidujeme deväť žiadostí o pomoc pri akútnej strate bývania. Pre porovnanie, za predchádzajúce tri mesiace sme takého prípady riešili dohromady dva. Ľudia prichádzajú o príjmy a nie je nastavený plán prevencie, ktorý by odhalil, že človek smeruje k strate domova. Ľudia, ktorí žijú na hranici chudoby teda nedostanú podporu v čase, keď je možné stratu domova odvrátiť. Riešime až následky, keď sa človek dostane k nám,” vysvetlila Kárová.
V Bratislave spustili prípravu chráneného karanténneho priestoru pre ľudí bez domova
V dennom centre Domec, nízkoprahovom centre pre ľudí bez domova v centre Bratislavy na Mýtnej ulici, denne privítajú pracovníci Vagusu desiatky ľudí, ktorým poskytujú jedlo, pitnú vodu, ochranné pomôcky. Zároveň Vagus pokračuje v poskytovaní služieb ako ošetrenie, sprchy a sociálne poradenstvo.
Dostupnosť služieb
„V týchto dňoch ešte väčšmi pociťujeme slabú dostupnosť sociálnych služieb v Bratislave. Naše denné centrum zažíva obrovský nápor a v čase, kedy by sme potrebovali zvýšiť kapacitu počtu ľudí dennom centre, ju musíme v rámci prevencie znižovať,” uviedla programová riaditeľka združenia Vagus Petra Červená.
Sociálni pracovníci občianskeho združenia Vagus vyrážajú do terénu, kde poskytujú informácie o tom, ako sa chrániť, hygienické balíčky obsahujúce dezinfekciu a rúška a potravinové balíčky. Vagus však čelí nedostatku týchto ochranných pomôcok nielen pre ľudí bez domova, ale aj samotných zamestnancov.
Potrebujú pomoc
„Pociťujeme, že štát nekladie dostatočný dôraz na zabezpečenie sociálnych služieb, ktoré pracujú s vylúčenými komunitami, v našom prípade, ľuďmi bez domova. Často musíme vysvetľovať, že naši pracovníci sú rovnako v prvej línii boja s pandémiou ako napríklad ošetrovatelia. Zatiaľ sa nám nedostáva dostatok štátnej materiálnej pomoci,” konštatuje Kárová.
„Sme odkázaní na materiálnu pomoc od občanov, rôznych iniciatív a mesta Bratislava, ktoré si veľmi vážime. Nevieme však, ako dlho bude tento stav trvať a ak máme naše služby udržať, nevystačíme si len s pomocou verejnosti a mesta. Je nevyhnutné, aby nám pomohol štát,” uzavrela.
Občania sa do pomoci ľuďom bez domova môžu zapojiť materiálne a finančne. Viac informácií získajú na webovej stránke organizácie www.vagus.sk.