Vallo sa po týždni váhania vyjadril k jeho platu: Nezníži si ho, bude prispievať na pomoc lekárom

Primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo počas stretnutia primátora Bratislavy a stavebného ombudsmana hlavného mesta v Primaciálnom paláci. Bratislava, 31. január 2020.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

V samosprávach si znižujú platy pre koronakrízu, pýtali sme sa Valla, čí sa pripojí k ostatným primátorom a starostom, odpísal nám až po týždni jeho hovorca.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude časť svojho platu posielať na pomoc lekárom. Informáciu pre agentúru SITA potvrdil hovorca hlavného mesta Peter Bubla. „Túto sumu bude zasielať na účet iniciatívy Kto pomôže Slovensku, z ktorého sa financuje materiálna pomoc našim lekárom a zdravotníckym zariadeniam,“ doplnil Bubla. Týmito dvoma opatreniami sa Vallov plat zníži približne o 1 200 eur.

Vo video rozhovore pre SME sa Matúš Vallo vyjadroval k základným otázkam o najbližších krokoch či následkoch epidémie koronavírusu. Bratislava má najviac nakazených osôb a mimoriadny stav pre ňu platí tak isto, ako aj pre ostatné mestá.

Videl som nejaké prvé grafy a prepočty. Poviem to otvorene, pre Bratislavu to je absolútna katastrofa. Pre každé mesto. V momente, keď ľudia odovzdajú štátu menej na daniach, my máme menej peňazí radikálne a priamo,“ povedal v rozhovore primátor. Podľa Valla ide o výpadky v desiatkach miliónov eur a dopĺňa, že bude bojovať o podporu a pomoc od štátu, aby mohli byť uskutočnené pôvodné plány mesta.

Primátora sme s touto otázkou kontaktovali už v piatok 20. marca. Nás zaujímalo, či si aj primátor Vallo plánuje znížiť plat, aby tak pomohol obyvateľom Bratislavy. Napríklad aj primátor Partizánskeho si sám navrhol zníženie platu a okrem toho ešte aj nakupuje a roznáša ochranné prostriedky na tvár svojim obyvateľom. Prvé rozniesol vodičom MHD, predavačkám a ako avizoval, bez pomoci nezostanú ani najohrozenejší ľudia. Informoval o tom čas.sk.

Primátorovi hlavného mesta schválili poslanci mestského zastupiteľstva koncom minulého roka zvýšenie platu na čiastku 6 048 eur. Pôvodne navrhované zvýšenie o 40 percent oproti základnému platu poslanci zmenili na 50 percent. Zvýšenie platu sa stalo terčom kritiky verejnosti na sociálnych sieťach.

Plat primátora je zložený zo základnej a pohyblivej zložky. Poslanci mestského zastupiteľstva majú možnosť ohodnotiť prácu primátora aj tým, že na zastupiteľstve navrhnú zvýšiť alebo znížiť pohyblivú časť jeho platu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk