Vďaka sérii týchto starých fotografii spoznáte Bratislavu z nových uhlov, poďte na to s nami

Kolaz bratislava stare fotografie.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky starej Bratislavy majú svoje čaro v každom období. Niečo krásne a fascinujúce sa tu dá nájsť v súčasnosti, ale našli by sme niečo krásne a zaujímavé aj pred 10 či sto rokmi. Poďte objavovať takéto miesta s nami.

Michalská brána je jednou zo štyroch pôvodných brán do opevneného stredovekého mesta. Pôvodné mestské opevnenie malo ešte Michalskú, Laurinskú, Vydrickú a Rybársku bránu. Veža bola postavená koncom 14. storočia a v priebehu storočí sa menila. Veža má dnes už sedem poschodí, pričom len prvé dve boli súčasťou gotickej hradbovej brány. Zaujímavosťou tiež je, že pod Michalskou vežou sa nachádza nultý kilometer, od ktorého sa počíta vzdialenosť od Bratislavy vybraných 29 hlavných miest.

Michalská brána
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Záber zo 60. rokov na Hurbanovo námestie krásne ukazuje celú jeho niekdajšiu atmosféru z výšky. V tých autách muselo byť poriadne horúco, to boli časy keď u nás jazdili prevažne len škodovky a lady bez klimatizácie. Mnohé v lete museli dokonca kúriť, aby sa chladil motor. Mnohí si na to isto spomínajú… Nehovoriac o teplotách v MHD-čkach.

Hurbanovo námestie
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Starý most cez Dunaj bol postavený v rokoch 1889 až 1890 a vtedy niesol meno po vtedajšom rakúskom cisárovi a uhorskom kráľovi Františkovi Jozefovi I.. Ten sa dokonca slávnostného otvorenia osobne zúčastnil. Okrem pomenovania Starý most, či Most Františka Jozefa I. sa po prvej svetovej vojne volal aj Štefánikov most a po druhej svetovej vojne zas Most Červenej armády.

Dunajský most
Plavba Net, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Vedeli ste, že v 30. rokoch nad Bratislavou lietali LZ-130 Graf Zeppeliny? Vzducholode boli na začiatku 20. storočia novinkou, ktorá ohúrila verejnosť. Bratislavčania si mohli vychutnať pohľad na vzducholoď, ktorá preletela ponad hlavné mesto, v nedeľu 12. júla 1931 v skorých ranných hodinách. Vzducholoď z roku 1931 nebola prvou vzducholoďou, ktorá preletela ponad hlavné mesto. Ešte pred „zeppelinom“ obyvatelia videli v roku 1909 nad Bratislavou preletieť inú vzducholoď, ktorú sa podarilo taktiež zvečniť na dobových fotografiách.

Hrad, vzducholoď
Plavba Net, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

V Slovenskom národnom múzeu sa to od 30. rokov ani veľmi nezmenilo. Ako správne múzeum si v sebe uchováva aj čosi staré, aj čosi nové. V meste vzniklo prvé Slovenské vlastivedné múzeum v roku 1924 a v tom istom roku hneď aj druhé Zemědělské múzeum, ktoré bolo pobočkou Československého zemědělského muzea v Prahe.

Slovenské národné múzeum
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk