Video: Diaľnicu D1 medzi Bratislavou a Triblavinou rozšíria, pripravujú aj dostavbu križovatky D1 a D4

Rozsirenie dialnice d1 prace.jpg

V rámci projektu rozšírenia diaľnice D1 medzi Bratislavou a Triblavinou aktuálne realizujú projektové práce.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravuje dostavbu križovatky D1 a D4, diaľnicu D1 medzi Bratislavou a Triblavinou rozšíria. Na svojom webe o tom informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

V rámci projektu výstavby rozšírenia diaľnice D1 medzi Bratislavou a Triblavinou aktuálne prebiehajú projektové práce,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Ako dodala, zmluva so zhotoviteľom sa riadi podmienkami žltého FIDIC-u, čo znamená, že súčasťou je aj realizačná projektová dokumentácia, ktorú treba najskôr naprojektovať.

Príprava zariadenia staveniska

Od odovzdania staveniska až doteraz sa podľa hovorkyne NDS zhotoviteľ venoval najmä geodetickým prácam, inžinierskej a projekčnej činnosti a doplnkovému inžiniersko-geologickému prieskumu.

Na stavbe prebiehal výrub stromov či príprava zariadenia staveniska,“ vysvetlila Žgravčáková s tým, že zhotoviteľ dokončí väčšinu projektovej činnosti počas prvého roka. Proces projektovania však bude pokračovať počas celej doby výstavby.

Plán organizácie výstavby

Výhodou využitia žltého FIDIC-u je to, že činnosti na príprave a výstavbe môžu byť realizované paralelne. Popri projektovaní a prípravných prácach sa teda črtá už aj plán organizácie výstavby,“ konštatuje BSK.

Projektové práce úzko súvisia s organizáciou výstavby, s ktorou sú spojené míľniky pre postupné odovzdanie jednotlivých etáp motoristom. NDS ohlásila dva veľké míľniky – vybudovanie obchádzkových trás, ktoré odklonia dopravu z diaľnice D1, kým sa bude dvíhať, a napojenie diaľnic v smere Trnava – Jarovce.

V najbližšom období bude zhotoviteľ zameriavať inžinierske siete a priebežne ich dopĺňať do projektovej dokumentácie. Pokračovať budú aj geodetické práce a zriaďovanie staveniska. V pláne je tiež archeologický prieskum v časti stavby a pokračovanie v inžinierskej činnosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk