Vráťte sa s nami v čase a prezrite si fascinujúce historické zábery starej Bratislavy

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, dr. Patrik Guldan - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy.

Františkánske námestie ste určite spoznali na prvý pohľad. Dominantou tohto námestia sú Františkánsky kostol a kláštor a spestruje ho fontána so ženou s krčahom. Tento obraz namaľoval Július Schubert v roku 1939.

Františkánske námestie
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Dávno sme tu nemali fotografiu Hlavného námestia, čo poviete? Krásne zachytená Maximiliánova fontána a historické budovy, ktoré ako jedny z mála stoja bez zmien na svojom mieste doposiaľ. Tento krásny záber urobil Dr. Patrik Guldan v roku 1980. O rokoch minulých koniec-koncov svedčí aj nápis Svetu mier.

hlavne_namestie_patrik_guldan_stara_ba
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, dr. Patrik Guldan

Bratislava a najmä hrad vyzerali v roku 1735 takto nejako. Ako na obrázku vidno, hrad bol už pôvodne biely a majestátny, čiže jeho súčasná podoba sa tomu snaží zodpovedať.

hrad
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

V roku 1988 po Bratislave premávali ešte takéto trolejbusy. Určite si na ne mnohí pamätáte. Po ľavej strane pri trolejbuse sú Hurbanove kasárne, v tej dobe tam sídlil Vojenský umelecký súbor.

trolejbus
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl , trolejbus.cz

Priam fascinujúci záber na vládnu budovu a Starý most. Úplne prvý pontónový na dnešnom Námestí Ľ. Štúra oproti kaviarni Berlinka most bol postavený v roku 1825 a stál do roku 1891. Ďalší nový most vyrástol v roku 1890 a šlo o kombinovaný cestný a železničný most. Po vojne bol v roku 1946 postavený tento Starý most a mal byť len dočasným riešením. Ten sa však využíval do roku 2013. Znovuotvorenie zrekonštruovaného Starého mosta bolo v roku 2016.

Starý most, vládna budova
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk