Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.facebook.com , www.facebook.com

Z histórie Bratislavy: Lipa na Primaciálnom námestí

Lipa na Primaciálnom námestí je neodmysliteľnou súčasťou námestia. No počuli ste jej príbeh? Viac sa dočítate v článku.

Na konci 18. storočia prebiehalo pretváranie námestia do podoby akú poznáme dnes. Pretváranie námestia sa skončilo začiatkom 20. storočia. Vďaka tomu si Primaciálne námestie pripísalo titul jedného z najkrajších miest v Prešporku. Vďačí za to aj lipe, ktorá je v súčasnosti jej neodmysliteľnou súčasťou. Lipa stojí na námestí od roku 1896, kedy ju vysadili pri príležitosti milenárnych osláv.

Primaciálne námestie v minulosti.Zdroj: www.facebook.com

Lipa stála na Primaciálnom námestí sa tešila obľube. Avšak po roku 1945 sa začali  nad Primaciálnym námestím zbiehať chmáry. Ormosdyho palác sa počas adaptácie pre účely mestského magistrátu zrútil a bol nahradený novostavbou. Lipa tešila Bratislavčanov ešte ďalšie tri desaťročia. Potom 80-ročnú dámu nezmyselne vyťali, pritom skutočné dôvody ostávajú dodnes zahalené rúškom tajomstva.

Primaciálne námestie začiatkom 20. storočia.Zdroj: www.facebook.com

A tak po Bratislave začala kolovať legenda. Tá vraví, že po nedávno vynovenom Primaciálnom námestí sa prechádzali bratislavský a pražský primátor. Tomu sa nová dlažba evidentne nepáčila, krútil hlavou, až sa napokon neudržal a zahlásil: „Kterej blbec dal tohle udělat?

Jeho hostiteľ nasucho preglgol a zaryto mlčal, pretože tým blbcom bol on sám. Nakoniec sa na dlažbe pošmykol a zmohol ho hnev. Námestie dal uzavrieť a dlažbu zdrsniť. Avšak to nebolo pre neho dosť. Prekážala mu lipa. Bratislava tak prišla o jednu zo svojich zelených dominánt. Avšak od roku 1997 je lipa opäť integrálnou súčasťou námestia.

Lipa na Primaciálnom námestí.Zdroj: www.facebook.com
Primaciálne námestie dnes.Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X