10 vecí o Bratislave, ktoré v škole neučia: Prvý striptízový klub, návšteva Edisona a Blcháreň

Zaujímavosti o Bratislave
Foto: Google maps, gettyimages, www.facebook.com

Základné fakty o našom hlavnom meste sa dočítate aj na internete či v rôznych encyklopédiách. Sú však veci, ktoré žiakom učiteľka dejepisu nepovie. Pokiaľ ste zvedaví na nejaké zaujímavosti o starej Bratislave, rozhodne čítajte ďalej. Dozviete sa, kde bol prvý striptízový bratislavský klub či prečo sa volalo jedno z kín, ktoré vyrástlo v 20. storočí, Blcháreň.

Takto vyzerali prvé televízory

Kým dnes je televízia takmer v každej domácnosti, pred polstoročím to bol luxus. História prvého vysielania, a teda aj prvých bratislavských televízorov, siaha do novembra roku 1956, kedy sa zrodila slovenská televízia. Na fotografii môžete vidieť prvého predchodcu moderných televízorov.

Prvý televízor
Takto vyzeral prvý bratislavský televízor.Foto: www.facebook.com

Prvý striptízový klub

Vedeli ste, že pred takmer 50 rokmi otvorili v Bratislave prvý striptízový klub? Na Zelenej ulici v Starom Meste otvorili v roku 1966 reštauráciu a vináreň Perugia. Domáci tento podnik poznali aj ako stiptízový klub, ktorý bol svojho druhu prvý v hlavnom meste.

Prvý striptízový bar v Bratislave
Prvý striptízový bar v Bratislave.Foto: www.facebook.com

Prvý zvukový film

S filmami sa v súčasnosti v kinách roztrhlo vrece, no máte predstavu, v ktorom roku a kde sa hral prvý zvukový film v Bratislave? Dňa 27. októbra v roku 1933 v kine Metropol a Tatra bola odvysielaná premiéra prvého bratislavského filmu so zvukom. Film sa volal Zem spieva a režíroval ho Karol Plicka. Vo filme ožíva stará Bratislava.

Prvé kvalitné kino bolo v Bratislave

Z celého Uhorska to bola práve Bratislava, v ktorej sa otvorilo prvé stále kino s názvom Electrobioscop. Otváralo sa v roku 1905 a sídlilo v hoteli U Zeleného stromu (v dnešnom Hotel Raddison Blu Carlton). O osem rokov neskôr sa kino presťahovalo blízko Hviezdoslavovho námestia, kde funguje podnes pod názvom Mladosť.

Prvé stále kino v Bratislave
Prvé kvalitné kino bolo práve v Bratislave. Otváralo sa v roku 1905.Foto: www.facebook.com

Známa tvár Bratislavy

Mnohí si myslia, že socha muža s názvom Schöne Náci nie je založená na skutočných udalostiach a je to len mýtus. Opak je pravdou. Tento muž skutočne existoval. Vraj sa stále usmieval, pekne pozdravil, dámam nosil kvety a bol vždy elegantne oblečený. Ignác Lamár, ako znelo jeho pravé meno, sa narodil v roku 1897 v Petržalke a zomrel v roku 1967 v Lehniciach.

Schone Náci
Ignác Lamár sa navždy zapísal do sŕdc Bratislavčanov.Foto: www.facebook.com

Blcháreň

Jedno z obľúbených miest na zašívanie študentov bolo pred niekoľkými desiatkami rokov kino Čas, ktoré sa nachádzalo v podzemí hotela Palace na Poštovej ulici. Filmy sa premietali celý deň, lístok stál pár korún a bola tam tma, ktorá poskytovala dostatok tmavého zákutia. Študenti ho volali aj Blcháreň.

Vzácna návšteva

V roku 1911 sa Bratislavčania dočkali vzácnej návštevy. Zavítal tu vynálezca Thomas Alva Edison. Išlo o jednu z najvýznamnejších akcií, ktoré sa v tomto roku v Bratislave konali. S vynálezcom sa prišlo zvítať veľa zvedavých Bratislavčanov. Fotografia zachytáva Edisona vychádzajúceho z hotela Savoy.

Thomas Alva Edison
Známy vynálezca Thomas Alva Edison sa lúči s Bratislavčanmi pred hotelom Savoy.Foto: www.facebook.com

Prvý elektrický vlak

V roku 1967 bol vrchol modernosti prvý elektrický vlak, ktorý prišiel do hlavného mesta po trati z Břeclavi cez Červený most. Vlak bol vyrobený len 5 dní pred prvou jazdou. Viezli sa ním významní predstavitelia vtedajšej komunistickej vlády.

Prvý samoobslužný zelovoc pod holým nebom

Ďalším moderným podnikom bola v 60. rokoch predajňa zeleniny. Bola špecifická tým, že bola samoobslužná a doslova pod holým nebom bez prístrešku. Bola otvorená v roku 1963 na centrálnom trhovisku na Trnavskom mýte.

Prvý samoobslužný zelovoc
Prvý samoobslužný zelovoc na Trnavskom mýte.Foto: www.facebook.com

Socha Milana Rastislava Štefánika pred Euroveou je replika

Myslíte si, že socha Milana Rastislava Štefánika, ktorá stojí uprostred nádvoria nákupného centra Eurovea, je originál? Pravdou je, že pôvodná socha známeho pilota stála kedysi na Námestí Ľudovíta Štúra. Jej autorom je český sochár Bohumil Kafka. V roku 1954 ju zničili komunisti. Pred Euroveou stojí replika Štefánikovej sochy.

Pomník Milana Rastislava Štefánika
Pomník Milana Rastislava Štefánika zo 40. rokov z Námestia Ľudovíta Štúra.Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk