Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stanica lukas pokorny 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
17. augusta 2017 Diskusia()

BLOG: Skolabuje infraštruktúra Bratislavy po developerských megaprojektoch?

Tohoročnou letnou témou číslo jedna v Bratislave má byť spoločnosť J&T a jej projekt Spojená Bratislava, respektíve prezentácia tohto projektu. Tento megalomanský projekt, ktorý zásadne zmení tvár mesta na oboch brehoch Dunaja, je len pokračovaním, smelých vízií, už prezentovaných projektov HB Reavis (lanovka) alebo poslaneckého električkového návrhu.

Všetko by bolo v poriadku, veď mesto musí rásť, ak by bolo jasné, akým tempom, akým smerom a spôsobom má Bratislava rásť. Na zodpovedanie týchto otázok nestačí vytiahnuť generely spred 20 rokov, na zodpovedanie tejto otázky treba dôslednú odbornú diskusiu (urbanistov, architektov, sociológov, demografov a pod. aj s otcami mesta) a následnú verejnú diskusiu nás obyvateľov mesta. Ale ako už býva zvykom v našom meste, politici aj odborníci tohto mesta si ako kulturisti na pódiu už 27 rokov predvádzajú svoje bicepsy či tricepsy, ale pre diskusiu o možnostiach, zdrojoch, sile mesta, ale hlavne o limitoch mesta, robia dôsledne málo alebo nič. Až v týchto dňoch potrebu širokej diskusie a zmysluplné výstupy z nej nahradil veľký balík peňazí, ktorý sa hrdí ambíciou spojiť brehy Dunaja.

Myslím si, že ešte stále je čas vziať rozum do hrsti a začať diskusiu o možnostiach a limitoch Bratislavy. Už dnes je jasné (viditeľné), že mesto je preplnené (rozumej obyvateľmi, k tým trvalo bývajúcim je potrebné prirátať všetkých za prácou dochádzajúcich, dopravou a pod.). Čas, kedy bude potrebné siahnuť k obmedzeniam, už naliehavo klope na dvere. Celé Slovensko do Bratislavy nenatlačíme. Som presvedčený, že rozvíjať sa musia aj iné regióny Slovenska a tie to bez ľudí, kvalifikovaných ľudí nedokážu.

Možno si poviete, že jeden, dva aj tri projekty predsa Bratislava znesie, alebo čo zas „prešpuráci“ nariekajú, to im nestačí, že sa majú dobre. Nuž nie je to tak, priatelia, dnes je mesto pred kolapsom infraštruktúry najmä dopravnej, dynamickej i statickej, chýbajú miesta v škôlkach, službách pre seniorov a pod.

Apropo projekty! V hluku našich dní asi zanikla informácia, že napríklad odborárska centrála dala do predaja areál a budovu Istropolisu na Trnavskom mýte a v realizácii je viacero obrovských projektov, ktoré v horizonte troch až piatich rokov dobudujú v meste najmenej 10 000 nových bytov a tisíce metrov štvorcových administratívnych priestorov a pod. Investície do infraštruktúry to je úplne iná káva, kde nič, tu nič. To, čo je známe, je výstavba obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7 a potom už len chabé náznaky zlepšenia hromadnej dopravy, jedna, možno dve škôlky, ale žiadny domov sociálnych služieb či domov seniorov, žiadna nová nemocnica (tá na Rázsochách je ukrytá v hmle budúcnosti) alebo poliklinika a pod.

Takže bezstarostne si tu v našej Bratislave nežijeme (aj keď ja tu mám domov a stred vesmíru), skôr naopak, máme veľa starostí.

Mgr. Lukáš Pokorný

Lukas pokorny.jpg
Chcete komentovať dianie v Bratislave?
Fotíte zaujímavé fotky Bratislavy?
Zriaďte si bezplatne blog na BratislavaDen.sk a vašu tvorbu môžu uvidieť tisíce ľudí.

Registrácia / Prihlásenie na Blog

Najčítanejšie za týždeň

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X