Bratislavské ulice a uličky boli v dávnych časoch aj takéto, znovuobjavte s nami starú Bratislavu

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy.

Lekáreň u Salvatora určite patrí k starej Bratislave. Zvonka už nie je taká krásna ako kedysi, ale jej vnútrajšok je stále skvostný. V roku 1904 ju dal postaviť lekárnik Rudolf Adler na prízemí bola lekáreň a na podlažiach byty. Budova je chránenou pamiatkou a dnes už patrí mestu, ktoré do nej vracia aj jej pôvodný lekárenský nábytok. Dokonca tu má s pôvodným nábytkom fungovať normálna súčasná lekáreň.

Lekáreň u Salvatora
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Spoznávate diaľkový vlak Prešporok – Viedeň? Odchádza zo zastávky Hotel Savoy a je ťahaný jednosmernou električkovou lokomotívou P.O.H.É.V. (Pozsony Orszaghatarszeli Helyierdeku Villamos Vasut) Ganz Eg 5 alebo 6. Spojenie začalo premávať medzi Prešporkom a Viedňou cez Devínsku Novú Ves a Merchegg v roku 1848. Elektrická lokálna železnica premávala medzi mestami od roku 1898 a pravidelná premávka z centra Viedne do centra Prešporka začala 1914 roku.

železnica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Štefániková ulica patrila k výstavným uliciam Bratislavy. Kedysi bola Štefánikova ulica iba obyčajnou prašnou cestou, ktorou sa dalo dostať do vinohradov a na Záhorie. Význam nadobudla v polovici 19. storočia, po dostavbe parnej železnice. Koncom storočia bola na Štefánikovej ulici zavedená električková trať, trať tam zotrvala do roku 1979. Odstránili ju kvôli výstavbe metra, ku ktorej nakoniec nedošlo. Pôvodne nádherný bulvár sa zmenil iba na ďalšiu cestu.

Štefániková ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Na časy, keď sa po Suchom mýte ľudia takto pokojne prechádzali, si už asi nikto ani nepamätá. Vďaka fotografiám a pohľadniciam ako je táto, si môžeme predstaviť, aké to asi bolo. V minulosti by ste tu našli rôzne obchodíky a predajne ako obuvníctvo, mäsiarstvom lekáreň alebo hostinec. Premávala tadiaľto mestská električka a svojho času patrilo toto miesto k jednému z najlegendárnejších v celom meste. Bolo totiž spojovacím miestom medzi centrom a predmestiami.

Suché mýto
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

V tejto bude bola dlhé roky darčeková predajňa. Ak netušíte, kde presne sa nachádza, napovieme, že takmer vedľa nej je SNG. Takýto pohľad sa vám z rovnakého miesta už nenasytne. Budovy vľavo tu už vôbec nenájdete, namiesto nich je tu Hotel Devín a tie vzadu rovnako. Fotografia je z roku 1940.

Sanitas
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach, V. Malík

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk