Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pred zimou sa každý rok sťahujú myši, potkany či iní nepozvaní hostia do domov či bytov. Ako sa ich spoľahlivo zbaviť?

reklama:
reklama:
Myši v dome
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Vyskúšajte tieto rady!

Myši v dome
www.gettyimages.com

Zrušte raj!

Prvým krokom je nájsť cestu, kadiaľ k vám chodia. Vytipujte si možnosti a okolo nich nasypte sadru alebo múku – stopy ich potom prezradia. Upchajte všetky otvory okolo prívodných trubiek, utesnite okná, škáry. Samozrejme nenechávajte ani dlho otvorené dvere – a to hlavne v teplejších dňoch jesene.

Doslova rajom sú pre hlodavce miesta, kde je zmätok a neporiadok, zvyšky jedla a voľne prístupné potraviny. Takže jedným zo základných krokov prevencie je upratovanie – vyhádžte nepotrebné, zvyšky jedla a dajte potraviny do pevných a uzatvárateľných nádob.

Pasce

Vo chvíli, keď ste si istí, že vstupné brány sú uzatvorené, nastražte pasce. Sú lacné a efekt vidíte hneď. Klasické drevené pastičky môžete zameniť za celoplastové alebo celokovové modely, môžete lapať aj do odchytových testovacích úľov a potom myšky vynášať do polí mimo obce – avšak pozor, majú tendenciu sa vracať!

Ako návnada sa do paštét dáva všeličo. Do hitparády „naj“ návnad určite patrí na masti opečený chlieb, granule pre psa alebo mačku, koža zo slaniny, slanina, ale aj kúsok horkej čokolády alebo orecha. Na takú dobrotu sa myš iste chytí, ale mnoho z vás môže potom mať celkom problém ju z pasce vybrať. Ak viete, že do tejto skupiny patríte, zvoľte radšej nástrahy.

Návnady

Nástrahy na myši a potkany obsahujú špeciálne látky, ktoré hlodavce usmrtí asi sedem dní po ich zjedení. Často sú uzavreté v deratizačných boxoch, takže deti a domáce zvieratá sú v bezpečí. Nemusíte sa báť ani toho, že by pes či mačka uhynuli po zjedení otráveného hlodavca – koncentrácia účinnej látky nie je moc vysoká, ale stačí na to, aby myš či iný hlodavec zomrel na vnútorné krvácanie. Nevýhodou je, že hlodavec môže uhynúť aj v byte, a ak ho včas nenájdete, môže sa začať rozkladať.

Odoženie ich aj zvuk alebo vôňa

Elektronické odpudzovače vydávajú hlodavcom nepríjemné zvuky.

Plašič vysiela pre zvieratá nepríjemné ultrazvukové signály, ktoré sú pomocou elektronických obvodov upravené tak, aby si škodcovia na zvuk prístroja nezvykli – je automaticky nastavená zmena kmitočtu. Účinná plocha odpudzovača závisí na členitosti priestoru.

Babské rady vsádzajú na čuch hlodavcov a ich neobľúbené vône. Myši vraj nepôjdu tam, odkiaľ ucítia harmanček, rebríček, mätu, listy orecha, vratič a cesnak. Dokážu ich vraj odradiť aj klasické prípravky proti moliam, takže ak nechcete po byte a pivniciach vešať zväzky byliniek, môžete ich nahradiť vonnými tyčkami proti moliam.

Vyskúšali ste všetky metódy, dokonca je aj kombinovali, ale výsledok vás nepotešil? Potom je na čase obrátiť sa na odborníkov na deratizáciu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.