Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvé jarné fialky sú prírodný liek proti kašľu, stresu, ale aj pochúťka!

reklama:
reklama:
Fialka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com
Fialka čiže fialka voňavá patrí medzi prvých poslov jari. Jej krásne, nezameniteľne voňajúce kvety sa väčšinou v prírode objavujú už v marci. Fialka patrí k vôbec najstarším používaným liečivým bylinám, jej vôňou sa liečili bolesť hlavy, nespavosť a návaly hnevu, bývala účinným afrodiziakom pre ženy, dnes sa využíva predovšetkým ako podporný liek proti kašľu, reumatizmu či stresu.
Na jar sa mladé listy a kvety výborne uplatnia v kuchyni, napríklad v jarných šalátoch alebo ako ozdoba dezertov.

Fialka voňavá (Viola odorata), u nás známa ako fialka, je trváca rastlina, ktorá vyrastá skoro na jar z podzemných odnoží. Od ostatných, veľmi podobných druhov fialiek (napríklad fialka trojfarebná, roľná pod.) Sa odlišuje hlavne svojou nezameniteľnou intenzívnou vôňou a tmavou farbou kvetov.

Kvitne väčšinou od marca do apríla. Voľne v prírode ju nájdeme v listnatých lesoch, na tienistých miestach na krajoch ciest, v priekopách, na vlhkých lúkach, ale rastú aj v parkoch a na záhradkách. S výnimkou vysokých polôh sa vyskytuje všade hojne.

Ako fialku zbierať a sušiť

Celú rastlinu (vňať) zbierame v čase kvitnutia na prelome marca a apríla, ideálne ráno okolo siedmej hodiny. Vňať sušíme prirodzeným teplom vo vzdušnej a suchej miestnosti na sušiacich platoch alebo umelým teplom pri maximálnej teplote 35 ° C.

Fialka je prírodný liek

Fialka voňavá obsahuje vápnik, železo, vitamíny C a A, ďalej saponíny, glykozidy, violin, vonné silice, hojivý sliz a zlúčeninu kyseliny salicylovej. V ľudovom liečiteľstve sa používa predovšetkým ako prostriedok proti dráždivému a úpornému kašľu, pretože uľahčuje vykašliavanie, rozpúšťa hlieny a tlmí bolesti na prsiach. Nálev (často v kombinácii s prvosienkou jarnou alebo skorocelom kopijovitým) dokáže uľaviť aj pri astme, pomáha aj pri bolestiach hlavy, nadmernej psychickej záťaži, strese a jarnej únave. Má tiež diuretické, detoxikačné a antireumatické účinky. Priaznivo pôsobí tiež pri reumatizme a dne, fialka je účinná pri rôznych kožných a vlasových problémoch.

Fialkový čaj proti kašľu i stresu

ingrediencie

1 lyžica kvetov fialky vonnej

220-250 ml vriacej vody

postup

Vriacou vodou sparíme kvety, zakryjeme a necháme vylúhovať pod pokrievkou zhruba 15 minút. Scedíme. Toto množstvo čaju, vždy čerstvo pripraveného, ​​vypijeme dvakrát denne. Môžeme osladiť podbelovým alebo sedmokráskovým sirupom.

použitie

Vlažný nálev podporuje vykašliavanie, pomáha pri zahlienení a virózach, uvoľňuje dutiny, mierni kašeľ, pomôže pri jarných virózach a bronchitíde. Pôsobí tiež proti jarnej únave, stresu a zlej nálade.

Fialkový olej

ingrediencie

vrchovatá hrsť čerstvých kvetov fialky vonnej

250 ml oleja (na pokožku najlepšie mandľového, na jedlo olivového alebo slnečnicového)

postup

Do oleja dáme plnú hrsť čerstvých kvetov a necháme približne 10 dní na tmavom mieste. Keď kvety fialiek vyblednú, scedíme. Uchovávame na tmavom a chladnom mieste.

použitie

Fialkový olej je skvelý na upokojenie pokožky po prílišnom opaľovaní, pomáha redukovať podráždenie a začervenanie. Má tiež blahodarné účinky na aknóznu pleť, zapareniny alebo kožné zápaly (dermatitídy). V kuchyni ho môžeme použiť na dochutenie šalátov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.