FOTO: Ako vyzeralo kúpalisko Matadorka či Ovsište? Staré fotky Petržalky vás vrátia v čase

Stará Petržalka

Staré fotografie Petržalky z 20. storočia vás dokonale vrátia späť v čase. Pozrite sa, ako vyzerali známe petržalské miesta.

Nostalgia. Presne tá vám napadne, keď sa pozriete na staré fotografie Petržalky. Na unikátnych záberoch je zachytená doba, ktorú súčasná generácia už nepozná. Viete, ako vyzerali kedysi Ovsište, kúpalisko Matadorka, sídlisko v betónovej džungli či známa reštaurácia Au Café pri brehu Dunaja? Tieto fotografie stisnú srdcia všetkých „starých“ Bratislavčanov a ostatných vrátia späť v čase.

Au Café

Ide o reštauráciu na Viedenskej ceste pri Sade Janka Kráľa v Petržalke. Podnik vyrástol v roku 1827, kedy bol z neho ešte obchod s kávou. Neskôr sa k podniku pridružila aj reštaurácia, ktorá funguje podnes.

Au Café Petržalka
Au Café Petržalka

Sad Janka Kráľa

Jeden z najkrajších a najobľúbenejších sadov, aké Bratislava má, je jednoznačne petržalský Sad Janka Kráľa. Je to jeden z najstarších stredoeurópskych parkov. Bol založený v rokoch 1774-1776. Park bol počas rokov upravovaný a jeho súčasná podoba vznikla až v roku 1839. Nachádza sa medzi Mostom SNP a Starým mostom. Na jednej z fotografií môžeme vidieť záhradný altánok, ktorý bol súčasťou františkánskeho kostola.

Sad Janka Kráľa v Petržalke
Sad Janka Kráľa v Petržalke

Muchovo námestie

Fotografia zachytáva začiatok Petržalky v 80. a 90. rokoch, presnejšie Muchovo námestie. Názov námestia je odvodený od českého maliara Alfonsa Muchu. Do apríla 1991 sa námestie volalo Martího námestie.

Muchovo námestie

Zastávka Bulíkova

I to mnohých Petržalčanov napadne, keď uvidia túto fotografiu. Autá sú zaparkované na Mamateyovej ulici na mieste, kde v súčasnosti stojí zastávka Bulíkova. Názov Bulíkova ulica, po ktorej je pomenovaná i zastávka, nesie meno po Jánovi Bulíkovi, prvom predsedovi Matice slovenskej vo vtedajšej Juhoslávii.

Zastávka Bulíkova

Ovsište

Ovsište sa kedysi volalo Námestie N. K. Krupskej (N. K. Krupská bola manželkou Lenina). Od roku 1992 nesie súčasný názov, pod akým ho pozná každý Petržalčan. Na fotografii premáva ešte starý typ bratislavských autobusov – Ikarus.

Ovsište

Matadorka

Každá mestská časť má svoje miesta a zákutia, kam sa jej obyvatelia chodia v lete schladiť. Jedno z miest, kam chodia Petržalčania v lete relaxovať, je kúpalisko Matadorka. Nachádza sa na Úderníckej ulici a funguje od roku 1963. Ide o jediné otvorené kúpalisko v Petržalke.

Matadorka

Panónska cesta

Na fotografii môžeme vidieť Panónsku cestu z roku 1988. Paneláky naľavo sa nachádzajú na Belinského ulici a vedľa autobusu naľavo vyrástla predajňa áut. Panónska ulica je v súčasnosti jednou z najfrekventovanejších petržalských ulíc.

Panónska cesta

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk