FOTO: Kam sa kedysi v Bratislave chodila zabávať a „zašívať“ vtedajšia mládež?

Kam sa chodila zabávať mládež v 20. storočí
Foto: www.youtube.com gettyimages

Kým Bratislava ponúka dnešnej mládeži na trávenie voľného času množstvo aktivít, workshopov, akcií či miest, v minulosti to tak nebolo. V 20. storočí bolo iba zopár miest, kín či kaviarní, kam mohla vtedajšia mládež za kultúrou a voľným časom vyraziť. Kedysi nebola ani televízia. Zaspomínajte si s nami na niekoľko miest, ktoré boli v hlavnom meste u mladých Bratislavčanov v 20. storočí obľúbené.

Kiná

Kino Metropol

Ľudia stáli v rade na lístky, ktoré stáli okolo 2-4 Kčs a radi ho navštevovali rodiny s deťmi či partie mladých. Kino Metropol sa nachádzalo medzi Mickiewiczovou a Špitálskou ulicou. Kino zaberalo dve podlažia v suteréne, na prízemí sa nachádzala kaviareň Metropol a na zvyšných poschodiach boli byty. Kino bolo zrušené v polovici 90. rokov.

Kino Metropol
Kino Metropol.Foto: www.facebook.com

Kino Hviezda

Tzv. záhradné kino, ktoré začalo s premietaním filmov krátko po zotmení a návštevníci v ňom sedávali na lavičkách. Mohli ste ho nájsť na Námestí 1. mája. Jeho pôvodný názov bol Urania. Meno Urania patrilo v antickej mytológii jednej z 9 múz, ktorá mali na starosti hvezdárstvo a astrológiu. V roku 2008 bola stavba odstránená.

Kino Hviezda
Kino Hviezda, keď ešte fungovalo.Foto: www.facebook.com
Kino Hviezda
Takto vyzeralo kino Hviezda v roku 2008.Foto: www.facebook.com

Kino Čas

Kino, ktoré sa ľudovo volalo aj Časík, využívali mnohí mladí na „blicovanie“. Bodaj by nie – vstup stál 1,20 koruny, tma a premietalo sa nonstop. Nachádzalo sa v podzemí hotela Palace na Poštovej ulici. Premietali sa tam grotesky či večerné filmy.

Kino Čas
Kino Čas sa nachádzalo v budove hotela Palace.Foto: www.facebook.com

Lunapark

Na jediný bratislavský zábavný park ostali dnes už len spomienky. Rozprestieral sa na Tyršovom nábreží v Petržalke. Medzi jeho hlavné atrakcie patrili autodróm, ruské kolo, zrkadlový labyrint či rôzne kolotoče pre deti. Bolo to jednoducho miesto, kde sa zabavili nielen deti.

Kaviarne

Kaviareň Múzeumka

Obľúbenou bola kaviareň Múzeumka, ktorá sa nachádzala v budove Národného múzea na Vajanského nábreží. Radi v nej sedávali básnici ako Ján Smrek a Emil Boleslav Lukáč.

Kaviareň Múzeumka
Kaviareň Múzeumka.Foto: www.facebook.com

Kaviareň Savoy

Ďalším obľúbeným miestom na kávičkovanie bola kaviarnička Savoy s vkusne zariadeným interiérom v centre mesta. Okrem kávy si tu hostia mohli zahrať i spoločenské hry ako biliard, šach či karty. Jej prevádzkovateľom bol Július Prüger, brat majiteľa hotela Henryho.

Kaviareň Savoy
Kaviareň Savoy.Foto: www.facebook.com

Ďalšie kaviarne

Medzi obľúbené kaviarne patrili aj Luxor na Štúrovej ulici či Štefánka nachádzajúca sa na pomedzí ulíc Palisády a Štefánikova ulica.

Obchodné domy

Obchodný dom Ružinov

Pokiaľ chceli mladé Bratislavčanky vyraziť na nákupy, nasmerovali si to napríklad do Obchodného domu Ružinov. Budova sa nachádza v Ružinove a bola postavená v roku 1984. Nachádzali sa v ňom obchody s oblečením či potraviny. V súčasnosti ostal z neho len skelet a domáci ho prezývajú Hirošima.

OD Ružinov
Obchodný dom Ružinov.Foto: www.facebook.com

Veľký Baťa

Na Hurbanovom námestí sa nachádzal kedysi Dom služby Baťa, známy tiež ako Veľký Baťa. Svoju prezývku nadobudol po otvorení menšej obchodnej firmy Baťa na Obchodnej ulici. Dali sa v ňom zakúpiť kvalitné topánky či kufre. Od roku 2005 funguje ako Obchodný dom Alizé.

Veľký Baťa
Veľký Baťa stál na Hurbanovom námestí.Foto: www.facebook.com

Amfiteáter na Búdkovej ulici

Bratislavčania sa kedysi chodili baviť do amfiteátra blízko Horského parku. Bol postavený v roku 1984. Zmestilo sa do neho až 10-tisíc ľudí. V 80. a 90. rokoch to bolo miesto, kde to jednoducho žilo – boli tam koncerty známych hviezd či premietanie filmov pod holým nebom. Od roku 2005 objekt chátral. Požiar v roku 2008 bol posledný klinec do rakvy. Z dôvodu požiaru sa v roku 2009 amfiteáter úplne zbúral.

Amfiteáter na Búdkovej ulici
Amfiteáter na Búdkovej ulici je už minulosťou.Foto: www.facebook.com

Pláž Lido

V letných mesiacoch bola pláž Lido mimoriadne obľúbeným miestom pre relax. Lido bolo prírodné kúpalisko v Petržalke, ktoré fungovalo od roku 1928. V areáli kúpaliska boli sprchy, preliezačky pre deti, volejbalové ihrisko, väčší bazén. Bolo tu k dostatiu i občerstvenie. Fungovalo do začiatku 80. rokov.

Lido
Pláž Lido kedysi.Foto: www.facebook.com

Zimný štadión

Na Zimný štadión Ondreja Nepelu, alebo ľudovo povedané Zimák, sa chodilo korčuľovať či na hokej. Nachádza sa v Novom Meste. Štadión bol prvýkrát otvorený v roku 1940, kedy bola otvorená 1. verejná ľadová plocha. V nasledujúcich rokoch pribudli miesta pre takmer 11-tisíc ľudí na státie a 4-tisíc miest na sedenie. Už niekoľkokrát po sebe sa na ňom konali majstrovstvá sveta a Európy v krasokorčuľovaní a ľadovom hokeji.

Zimný štadión
Zimný štadión Ondreja Nepelu.Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk