FOTO: Kedysi mládež randila pri filmoch na krásnom hradnom amfiteátri. Pamätáte si na to?

Hradný amfiteáter

Do hradného amfiteátra chodilo veľa Bratislavčanov. Ako to už býva, nič netrvá večne. Hradný amfiteáter sa zmazal z histórie hlavného mesta pred niekoľkými desiatkami rokov.

Bratislava mala v 20. storočí niekoľko amfiteátrov. Jeden známy sa nachádzal napríklad na Búdkovej ulici pri Horskom parku, ktorý vyrástol v roku 1984. Ešte pred amfiteátrom na Búdkovej ulici mali však Bratislavčania amfiteáter priamo v srdci hlavného mesta a to na hrade.

Amfiteáter otvorili na zničenom hrade

Bratislavský hrad nemal vždy peknú fasádu a nádvorie, aké má v súčasnosti. V roku 1811 bol na hrade veľký požiar a odvtedy dominanta hlavného mesta chátrala. Keď v roku 1949 otvorili hradný amfiteáter, išlo o jeden z prvých zásahov do schátraného hradu po viac ako 100 rokoch. Amfiteáter bol postavený na severnej terase hradu a zmestilo sa do neho niekoľko tisíc divákov. Samotný hrad začali obnovovať v roku 1953. Fungovanie amfiteátra bolo jediným kultúrnym vyžitím, ktoré hrad pre verejnosť v 50. rokoch ponúkal.

Filmy pod holým nebom mali svoje čaro

V amfiteátri sa každý rok v lete konal Filmový festival pracujúcich. Premietali sa tu známe filmy ako Limonádový Joe, Vrchárka, Korunný svedok a mnoho ďalších. O svojej mladosti a filmami pod holým nebom povedala 84-ročná pamätníčka Anna toto: „Boli to krásne časy. Do amfiteátra som chodievala s priateľkami, kde sme si vychutnali film častokrát aj do polnoci. Rodičia ma púšťali, nebáli sa o mňa. Domov sme chodili v noci cez Vydricu, vtedy boli iné časy. Nikto sa nebál po ulici chodiť sám v noci, nebolo to také, ako dnes.“  Mária dodala, že v amfiteátri sa schádzalo veľa párov a bolo to ideálne miesto na prvé rande mládeže jej generácie. Pred plátnom bolo i javisko, na ktorom vystupovali umelci.

Hradný amfiteáter
Foto: www.facebook.com

Amfiteáter nemal dlhé trvanie a z dejín Bratislavy zmizol niekoľko rokov po jeho otvorení v 2. polovici 20. storočia. V súčasnosti sa nachádza na rovnakom mieste parkovisko. Hradný amfiteáter ostal už len v spomienkach niektorých Bratislavčanov a na starých fotografiách.

Hradný amfiteáter
Foto: www.facebook.com
Hradný amfiteáter
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk