Medická záhrada - jedinečné miesto na oddych i zábavu

Medická záhrada a majestátny Aspremontov palác.
Foto: archívne, SITA

Medická záhrada predstavuje miesto plné krásnych záhonov, kvetov, stromov a zátiší, ale aj miesto plné zaujímavých programov a akcií. Je to jedno z najobľúbenejších miest na oddych a rekreáciu. Nájdete tu aj priestor pre deti, miesta na sedenie, fontánu i pamätník.

Medická záhrada Bratislava, aký je jej príbeh?

Medická záhrada v Bratislave sa nachádza v mestskej časti Staré mesto. Stala sa obľúbeným priestorom ľudí a dnes patrí medzi najnavštevovanejšie verejné parky v Bratislave. Medickú záhradu zaraďujeme medzi parky, avšak aká je jej história vzniku? Za čias Márie Terézie si stavali niektorí významní šľachtici svoje letné sídla a paláce. Výnimkou nebol ani gróf Ján Gobert z Aspremontu, ktorý si na dnešnej Špitálskej ulici podľa projektu architekta Johanna Josepha Thalherra, postavil letný palác.

Aspremontov letný palác je jednoposchodový barokový palác a národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky. Ku palácu patria aj polia a záhrady, ktoré v tom čase gróf Ján Gobert odkúpil. Vytvoril tu krásne miesto s názvom Medická záhrada, ktorá bola príkladnou záhradou barokového štýlu. Pravidelnosť záhradných priestorov pred palácom – parterov, bola okúzľujúca a priestory boli vyplnené prepychovými druhmi kvetov a drevín. Taktiež sa tu vypínali rôzne sochy a plastiky, ktoré už dnes nie sú zachované.

Aspremontov letný palác v Medickej záhrade
Palác v Medickej záhrade j kultúrnou pamiatkou. www.google.sk

V roku 1781 sa palác aj s okolitými záhradami stal majetkom Esterháziovcov. Gróf Esterházi doplnil záhradu o pagaštanové aleje a ovocné stromy. Medická záhrada dostala nový nádych a dokonalo zdobila areál paláca. Neskôr nahradil pagaštanové aleje za lipové, ktoré tam zostali dodnes. V Medickej záhrade sa pravidelne v tom čase usporadúvali rôzne kultúrne podujatia a koncertné vystúpenia.

Neskôr záhrada patrila rodine Jankovitsovej, ktorá ju potom predala Karolovi Schiffbeckovi, pri ňom však záhrada chátrala a tak sa ju rozhodol darovať. Medická záhrada začala patriť univerzite, ktorá ju využívala na lekárske účely. Práve v tomto čase Medická záhrada dostala podobu, ktorú poznáme už aj dnes. Starali sa tu o jej prírodné krásy, organizovali sa tu rôzne akcie a vybudovali sa detské ihriská. Záhrada bola sprístupnená aj širšej verejnosti.
Medická záhrada (Bratislava – Staré mesto), sa stala vysoko navštevovaným parkom, to si vyžiadalo aj svoju daň. Keďže sa priestor záhrady začal nekontrolovateľne opotrebúvať, bola nutná rekonštrukcia. Obnovenie sa uskutočnilo v roku 1985. Zo záhrady sa vytratili prvky francúzskeho baroka a anglickej architektúry. Dnes je však Medická záhrada v Bratislave stále veľmi obľúbeným parkom a pýši sa niekoľkými zaujímavými prvkami.
Labutia fontána v Medickej záhrade.
Labutia fontána spríjemňuje prostredie Medickej záhrady. www.google.sk

Medická záhrada – fontána a pamätník

Labutia fontána sa nachádza v centre Medickej záhrady. Bola navrhnutá akademickým sochárom Pavlom Mikšíkom. Postavili ju v roku 1986 v období prebiehajúcich rekonštrukcií záhradného okolia.
Fontána v Medickej záhrade je zložená zo štyroch bronzových labutí, ktoré sa nachádzajú v strede bazéna pripomínajucého tvar listu či kvetu. V areály parku môžete nájsť aj bronzovú sochu významného slovenského spisovateľa Martina Kukučína, ale taktiež i maďarského básnika Sándora Petöfyho.

Domček Medická záhrada – kaviareň pre každého

Medická záhrada vám ponúka aj dokonalé miesto ukryté v krásach parku, kde si môžete vychutnať kávu a skvelé jedlo. Kaviareň v Medickej záhrade disponuje príjemným vonkajším posedením pod stromami, ale aj vnútri Domčeku si prídete na svoje, vládne tu príjemná atmosféra a útulné prostredie vás očarí.
Môžete sem zájsť sami, s priateľmi, ale aj s deťmi či rodinou. Domček Medická záhrada neponúka len výbornú kávu a jedlo, ale aj raw pochúťky či nezameniteľný priestor na oddych a zábavu pre dospelých i deti.
Medická záhrada a Labutia fontána.
Prostredie Medickej záhrady a fontána pôsobia veľmi príjemne. ilustračné: SITA

Medická záhrada Bratislava – program

Čarovný park ponúka aj pestrý program. Medická záhrada ožíva najmä v lete. Môžete sa tešiť na skvelý a originálny kultúrno-zábavný program. Veľmi obľúbenou akciou je dobový piknik, ale aj rôzne cirkusové, kultúrne a hudobné vystúpenia. Nenechajte si ujsť obľúbený Food fest Medická záhrada plný skvelého jedla a dobrej nálady. V Medickej záhrade nájdete aj vychýrenú Letnú čitáreň.

Leto v Medickej je každoročný program určený nielen pre malých, ale aj pre dospelých. Organizuje ho Medická záhrada, ide o bábkové divadelné predstavenie v podaní Stražanovho bábkového divadla. Taktiež sa môžete tešiť aj na pravidelný nával športových aktivít, ktoré ponúka Medická záhrada. Jóga je veľmi obľúbeným športom a môžete si ju prísť zacvičiť aj sem, vychutnajte si túto skvelú aktivitu na čerstvom vzduchu.

Medická záhrada – mapa

Pre lepšie zorientovanie vám určite pomôže aj mapa. Medická záhrada (Bratislava – Staré mesto), je však jednoducho prístupná. Nachádza sa blízko Autobusovej stanice – Mlynské nivy či nákupného centra Eurovea. Je situovaná pri ulici Špitálska, Sasinkova, Poľná, Ul. 29. augusta a Americkom námestí.

Medická záhrada v Bratislave je dobre prístupná.
Medická záhrada sa nachádza v Starom meste. www.google.sk

Sad janka krala mapa satelit.jpg

Medická záhrada – MHD

Medická záhrada sa nachádza v Starom meste a dostanete sa k nej veľmi jednoducho. Ak ste sa rozhodli navštíviť Slovenské národné divadlo, Múzeum mesta Bratislavy či Michalskú bránu, tak o pár minút sa dostanete pešo aj do Medickej záhrady. Parkovanie nie je problémové ani v tejto časti mesta, ak ste sa rozhodli prísť autom, môžete zaparkovať na Špitálskej i Cukrovej ulici, alebo na Americkom námestí. V prípade, že cestujete z Hlavnej stanici, tak vám pomôžu nasledujúce spoje:

  • Linka 212 – trolejbus zo zastávky ŽST Železná studienka.
  • Linka 61 – autobus z Letiska Milana Rastislava Štefánika / Bratislava Airport pri Zimný štadión s prestupom na linku číslo 207 – trolejbus zo Zimného štadióna na zastávku Špitálska.
Medická záhrada a zastávka mhd.
Medická záhrada – Staré mesto, zastávka MHD. www.google.sk

Medická záhrada – otváracie hodiny

Medická záhrada sa síce zaraďuje medzi verejné parky, avšak jej návštevný čas je obmedzený. Otváracia doba parku je od 7:00 do 21:00 počas celého týždňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk