Očarujúce zábery minulosti, pozrite sa s nami na zákutia starej Bratislavy

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Hrad Bratislava, okrem svojej nádhernej architektúry a úchvatných výhľadov, ponúka aj fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do 9. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907, čo svedčí o jeho dlhej a bohatej minulosti. V roku 1811 však hrad postihol ničivý požiar, ktorý z neho urobil len ruiny, a takto ostal viac ako 140 rokov. Hrad rekonštruovali v 50. až 60. rokoch minulého storočia. V 60. rokoch pristúpili k oprave veží.

oprava hradu
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Čo poviete na to, ako Kamenné námestie vyzeralo v polovici 60. rokov? Bolo tam trochu viac miesta a najmä o niečo viac zelene ako dnes. Práve 60. roky boli kritické a niekdajší režim z peknej a historickej oázy vytvoril betónovú plochu s obrovským Priorom. Električka, z ktorej sa dalo vyskakovať a aj na ňu naskakovať za jazdy, už môžeme vidieť len v múzeu.

Kamenné námestie
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Pekný záber na pohľadnici zo 70. rokov zachytáva dostavbu Mosta SNP a luxusnú výletnú kabínkovú loď botel Javorina. Svoju púť ukončil v roku 1971.

most SNP, nábrežie
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

S pohľadnicami zo 70. rokov sa akoby vrece roztrhlo. Takýto pohľad by sa vám v tom čase naskytol z Mičurina. Ten pohľad je teda poriadne rozdielny s tým dnešných, čo poviete?

mesto, hrad
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Štúrova bola v 60. rokoch celkom pokojná ulica. Električka T2 a tie rovnaké hrozné autá… Hoci ich bolo oveľa menej, boli hlučné a bez ohľadu na ovzdušie. Uprostred cesty sa nachádzal aj takýto zelený ostrovček a autá parkovali tak ďaleko od seba ako by mali nekonečne veľa miesta.

štúrova ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk