Pozrite sa vďaka týmto fotografiám starej Bratislavy na mesto z nového uhla pohľadu

Kolaz bratislava stare fotografie.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z minulosti Bratislavy. Ak ich nepoznávate, my vám ich pripomenieme či predstavíme.

Poštová ulica s Obchodnou ulicou boli v polovici 40. rokov úplne iné ako dnes. Sú tu aleje s nahusto vysadenými stromami a lampami, ktoré boli vyššie ako niektoré domy. Kedysi sa dalo prechádzať ulicami popri Hoteli Palace, ktorý je na fotografii vzadu vľavo.

Poštová ulica
Matúš Pokorný

Ortodoxná synagóga na Zámockej ulici bola postavená okolo roku 1864. Obdivuhodne sa v nej spájala modernosť s orientálnou tradíciou. Po druhej svetovej vojne bola poškodená a ďalej len chátrala. V roku 1961 došlo k najhoršiemu a synagógu spolu s priľahlými budovami zbúrali.

synagóga, zbúrané podhradie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Táto unikátna fotografia zachytáva obchodný dom Baťa, ktorý postavili v 1931, ešte vo výstavbe. Na jeho mieste stál predtým hostinec Schmidt a Hansl. Obchodnému domu prischol ľudový názov „Veľký“ Baťa. Tento názov dostal obchodný dom po otvorení „Malého“ Baťu na Obchodnej ulici.

Obchodný dom Baťa
Michaela Grossmanová

Začiatok Vydrice – Synagóga a dobre známe obchody, ako je ten s tabakom. Kedysi nikto neriešil, že deti chodili kupovať pre rodičov cigarety LIPY. Synagóga bola kúzelne krásna a zbúraná bola údajne pre výstavbu Mosta SNP. Prežila obe vojny, no socializmus jej bol osudným.

Synagóga, Vydrica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Architektonicky výnimočné stavby rodinných domov. Nachádzajú sa na Krasinského ulici v Trnávke, je to Masarykova kolónia. Bol to prvý urbanistický koncept v lokalite Trnávka v 20. rokoch uplynulého storočia. Najprv sa volala Žandárska kolónia a bola postavená so štátnou pomocou a iniciovaná prezidentom, preto sa potom premenovala na Masarykovu. Našťastie tieto nezvyčajné domy sa dajú obdivovať dodnes. Ak ste ich ešte nemali možnosť vidieť, vydajte sa tam na skusy.

čudné domy, trnávka
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk