Pozrite si s nami zábery na niekdajšie ulice a uličky starej Bratislavy, či Prešporka

Stara bratislava kolaz.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky starej Bratislavy majú svoje čaro v každom období. Niečo krásne a fascinujúce sa tu dá nájsť v súčasnosti, ale našli by sme niečo krásne a zaujímavé aj pred 10 či sto rokmi. Poďte objavovať takéto miesta s nami.

Na začiatku 20. storočia tvorili hlavnú stanicu Prešporka dve budovy. Jednou bola budova na Šancovej v roku 1848 a druhá vznikla v roku 1871, keď sa dobudovala trať Budapešť – Štúrovo – Bratislava. V prvej je dnes Ministerstvo vnútra a v druhá sa používa dodnes. Takto vyzerala tá dnešná stanica pred viac ako sto rokmi. V roku 1989 k nej ale bola dostavaná časť, ktorú môžeme vidieť dnes.

Hlavná stanica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Bratislavské podhradie ešte s takzvanou zlatou uličkou. Dnes už z toho veľa nezostalo, ale aspoň hrad je na tom omnoho lepšie ako v týchto časoch. Ako môžete vidieť, bol už len zrúcaninou a stál na prahu zbúrania.

podhradie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pohľadnica z roku 1910 zobrazuje Starú tržnicu ešte keď sa pred ňou živo obchodovalo. Trhy majú v meste veľmi dlhú a bohatú históriu. Odjakživa tu spolu obchodovali, stretávali sa a spolunažívali mnohé národnosti a kultúry. Práve trhy boli možnosťou nielen výborne nakúpiť, ale aj stretávať sa a čerpať nové inšpirácie. Zohnali ste tu všetko, od ovocia a zeleniny, cez pečivo, obilniny, mäso, ryby až po živé zvieratá alebo výrobky do domácnosti. Bohatý a pestrý príbeh by mohla rozprávať aj Stará tržnica, ktorá na svojom mieste stojí už od roku 1910.

Stará tržnica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Mladá garda sa snáď od roku 1959, z ktorého je táto fotografia, nezmenila. Vtedajšia Ulica Februárového víťazstva, dnešná Račianska sa už ale vo všeobecnosti zmenila trochu viac, len stále ukrýva takéto nemenné poklady. Študentský vysokoškolský internát vznikol v roku 1955. A vedeli ste, že svoje meno dostal po podzemnej protifašistickej organizácii v Donbase?

Mladá garda
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spomínate si na dobu, keď bola ešte Bratislava takáto? Vlastne bola ešte malá a môžeme dovidieť na jej koniec. Skúste sa podľa tejto fotky zorientovať, čo sa kde nachádza.

Bratislava
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk