Prezrite si s nami tieto fascinujúce historické fotografie zo starej Bratislavy

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Archív Pamiatkového ústavu SR - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Takýto pohľad na hrad je už niekoľko rokov minulosťou, teraz už je vynovený a biely. Určite si ho pamätáte aj v tejto podobe. Prvou veľkou rekonštrukciou v súčasnosti prešiel hrad v roku 1953. V tom čase tu prebiehal aj výskum, hoci mnohí ho považovali za nedostatočný až amatérsky. Ďalšou rekonštrukciou prešiel hrad v roku 2008, kedy obnovou prešiel palác, nádvorie pred palácom, časť opevnenia a hradná vináreň.

hrad
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Zuckermandel a jeho kráľovský arzenál býval muničným skladom, kasárňou a nakoniec vojenským zásobovacím skladom a vojenskou pekárňou. Pochádzal zo 16. storočia a dokonca by ste v ňom našli aj gule z napoleonskej vojny. Zbúrali ho v 70. rokoch minulého storočia. Celkovo táto štvrť nepatrila medzi bohaté s množstvom kultúry. Už len samotný názov, ktorý v preklade posmešne znamenal vezmi kabát a bež, naznačoval miestne pomery.

Zuckermandel
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach , Archív Pamiatkového ústavu SR

Z hradného vrchu býval takýto pohľad na Vydricu. Oproti Vydrici vznikol na konci vojny provizórny pontónový most. Rovnako provizórny most v tomto čase vznikol aj oproti dnešnej SNG, a to na pilieroch zničeného mosta. Hoci mali byť oba provizórne, ten oproti SNG sa využíval až do roku 2013.

Vydrica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

V strede sa nachádza Brauneckerova kúria, známa tiež ako Reťazový dom – Kettenhaus, ktorá patrí k najvzácnejším zbúraným stavbám Vydrice. Tá veľká brána v strede jednoposchodového domu je vchod do škôlky. Kto tam chodil?

Brauneckerova kúria, Vydrica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach , Archív Pamiatkového ústavu SR

Spoznávate Kostol najsvätejšej Trojice na Žižkovej ulici? Nachádza sa v okolí Rybárskeho cechu pod hradom. Pochádza zo začiatku 18. storočia a ide jednu z mála zachránených stavieb pôvodného Podhradia.

Kostol najsvätejšej trojice, Žižkova ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach , Archív Pamiatkového ústavu SR

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk