Spomienky na starú Bratislavu: Ničivý požiar v Podhradí zničil množstvo budov a o strechu nad hlavou prišli stovky ľudí

Poziar podhradie bratislava 1913 titulka kolaz.jpg

Svojimi plameňmi postupne všetky domy na Židovskej ulici, Mikulášskej, časť Zámockej aj Kapucínskej.

Bratislavské podhradie bolo začiatkom 20. storočia husto zastavané. Štvrť obývala prevažne židovská obec a hovorilo sa jej Židovňa.

Domy boli tesne popri sebe, niektoré poprepájané drevenými chodbami. Mnoho z domov bolo postavených práve z dreva, prípadne mali drevené schody aj steny.

Práve preto bol požiar zo dňa 17. mája 1913 taký ničivý. Hovorí sa, že vypukol v rodine, kde práve prebiehala svadba. Svadobčania mali vraj piecť mäso v piecke na drevo, ktorá sa počas svadobného obradu rozhorela až do bytu. Keď svadobčania prišli, bolo už neskoro na hasenie.

Poziar podhradie bratislava 1913 2.jpg
Veliteľstvo rozhodlo vyčkať, kým oheň čiastočne dohorí. Foto: business.facebook.com

Hlásenie o väčšom požiari však zaregistroval až vzdialený policajt z dunajského mosta. Hlásnik na Michalskej veži ani blízka hlásna stanica polície požiar nezaregistrovala. Napriek rýchlemu zásahu hasičov sa požiar natoľko rozšíril, že si s ním už nevedeli rady.

Keďže bol horúci a hlavne veterný deň, plamene sa rozšírili zo Zámockých schodov, Beblavého, Mikulášskej, Židovskej a Zámockej ulice až na Kapucínsku, Zochovu, Koziu, Panenskú a Konventnú ulicu.

Poziar podhradie bratislava 1913 3.jpg

Mnohí popisovali neskutočnú paniku a dramatické náreky ľudí, ktorým horela strecha nad hlavou. Akoby zázrakom z obyvateľov nik nezahynul. Hovorí sa len o jednom mužovi, hasičovi, ktorému údajne zlyhalo srdce.

Prešporskí hasiči si s požiarom nedokázali poradiť a na pomoc prišli dokonca profesionálni hasiči z Viedne, pomáhali však aj útvary z najväčších prešporských podnikov, Pezinku, Bernolákova, Stupavy, Rajky, Komárna, Dunajskej Stredy, Hainburgu, Rusoviec, Sv. Jura, Grinavy. Spolu zasahovalo pri ničivom požiari neuveriteľných 32 zborov. Len lokalizácia požiaru trvala šesť hodín, zlikvidovať sa ho podarilo až 28. mája.

Poziar podhradie bratislava 1913 4.jpg

Po požiari však nastal obrovský nedostatok bytov. Pomáhal, kto mohol, vojsko uvoľnilo baraky, mesto kláštor klarisiek. Finančne prispel arcivojvoda Fridrich, uhorská vláda aj cisár František Jozef.

Aj za pomoci amerických Slovákov boli postavené pre obete požiaru domy na Osadnej, Mestskej, Tehelnej a Kutuzovovej ulici. Domy však boli malé a v jednej izbe sa tlačilo občas aj viac ako 10 ľudí.

Obyvatelia štvrte sa ju pokúsili opraviť, nikdy sa to však úplne nepodarilo. Židia z celého sveta poposielali na pomoc takmer milión korún. Napriek tomu sa len málo obyvateľov vrátilo do svojich príbytkov. Napokon domy v polovici storočia ustúpili Mostu SNP.

Poziar podhradie bratislava 1913 5.jpg
Požiarnik snažiaci sa popohnať parný hasiaci stroj. Foto: business.facebook.com
Poziar podhradie bratislava 1913 6.jpg
Poziar podhradie bratislava 1913 7.jpg
Fotograf zachytil zhorenisko z hradného kopca. Foto: business.facebook.com
Poziar podhradie bratislava 1913.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk