Spomienky na starú Bratislavu: Pre niekoho sú tieto uličky zabudnuté, pre iného sú krásnou pamiatkou

Stare budovy bratislava historia titulka.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia, no praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Pozrite si s nami niekoľko z nich a možno sa dozviete aj niečo nové a zaujímavé.

Táto krásna ulička v meste už nie je. Nachádzala sa totiž vo štvrti, ktorú pre výstavbu Mosta SNP. Fotografia Kálalovej alebo aj Kunigsfelderovej ulice na Vydrici bola zachytená približne v roku 1925. Vedeli ste ale aj tieto zaujímavosti? Ulička pod hradom mala iba štyri domy. Ten pekný dom uprostred, na konci uličky celý vyhorel. Ešte v 60. rokoch minulého storočia ste si mohli nakúpiť čerstvý chlieb a to v dome vpravo pri zemi.

Vydrica ulicka.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos/1902758789811856/

Túto uličku spoznávate? Možno po nej denne chodíte. Stále sa totiž v Bratislave nachádza a je krásne obnovená. Ide o historickú uličku Na vŕšku. V budove vedľa pána v plášti bol kedysi veľmi dávno dokonca židovský sirotinec, neskôr tam boli klasické rodinné byty.

Na vrsku ulica.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos/1899612396793162/

Nádherne zdobená brána Pálffyho palác na Ventúrskej ulici zachytená aj s pamätnou tabuľou W. A. Mozarta v roku 1965. Vedeli ste, že pred palácom v ďalekej minulosti stála krásna vtáčia fontána a hovorí sa, že pri veľkých oslavách sa z nej pilo víno výlučne z mestských viníc?

Palffyho palac venturska.jpg
Foto: https://business.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos/a.285288018225616/1893516960736039/?type=3&theater

O čosi mladšia fotografia oproti predošlým, no určite s obrovským čarom. Ide o ihrisko v areáli Bratislavského hradu. Zachytená je v roku 1959. Na skok to mali deti z podhradia, ktoré bývali blízko hradnej brány. Tiež ste sa sem chodili hrávať?

Ihrisko hradny areal.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos/1895913143829754/ – Sándor Bauer (www.fortepan.hu)

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk