Spomienky na starú Bratislavu: Spoznáte budovy podľa nábytku a zariadenia? Identifikujte ich podľa interiérov

Kolaz interiery stara bratislava.jpg
Foto: business.facebook.com - webumenia.sk, business.facebook.com , business.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Niektoré miestnosti či nábytok je pre isté budovy príznačný a charakteristický. Boli ste kedysi v týchto miestnostiach alebo ich poznávate aspoň z fotografií? Poďte si s nami užiť interiéry ikonických či obľúbených budov. Máte medzi interiérmi v Bratislave svojho obľúbenca?

Uhádnete čo zachytil fotograf? Ide o módnu prehliadku na móle v tanečno-spoločenskej sále Parku kultúry a oddychu (PKO). Prehliadky bývali aj vonku, v ružovej záhrade. V PKO dokonca predstavil svoju kolekciu aj Christian Dior.

Prehliadka pko.jpg
Foto: business.facebook.com - webumenia.sk

Tento interiér je už podľa luxusného vybavenia v drahom prostredí. Ide o 70. roky minulého storočia. Nachádzal sa v hoteli Carlton a ide o nočný Lotos club. Hrávala tu živá hudba a stretávali sa dokonca najlepší remeselníci ako krajčíri, obuvníci, ktorí sa venovali len vyššej vrstve.

Carlton lotos bar.jpg
Foto: business.facebook.com - Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum - Budapest

Mnohí si na tieto priestory isto spomenú ihneď. Veď práve tu sa prvýkrát v živote viezli na eskalátore. Niektorí si spomínajú aj na veľké priestory a poloprázdne regály. Ide o niekdajší Obchodný dom Prior na vtedajšom Kyjevskom námestí. Na fotografií je vianočná výzdoba. Vedeli ste, že obchodný dom mal dokonca vlastných aranžérov, ktorí zabezpečovali vždy dokonalý vzhľad v obchode?

Prior.jpg
Foto: business.facebook.com - Slovenská národná galéria

Tiež ste zvykli raňajkovať či olovrantovať po práci v takomto bufete? Tento interiér patrí známemu bufetu Perlička na Michalskej ulici. Fotografia vznikla po zavedení samoobsluhy v roku 1958. Vo vitrínach z plexiskla boli uložené potraviny (chlebíčky, šaláty, žemle, ruské vajce atď…) na plexisklových podnosoch. Nad bufetom sa nachádzala aj klasická reštaurácia.

Bufet perlicka.jpg

Uhádnete, čo za známu kaviareň je na fotografií z roku 1939? Je to legendárna Luxorka krátko po otvorení. Mnohí sem chodili na dobré raňajky po prehýrenej noci. Nachádzala sa v polyfunkčnej budove Luxor, kde bola tiež samoobslužná reštaurácia, pasáž so službami a na vyšších poschodiach byty.

Luxorka.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk