Spomienky na starú Bratislavu: Zima klope na dvere, poďte si preto s nami zaspomínať na niekdajšie snehové nádielky

Kolaz stara bratislava sneh.jpg
Foto: Martin Chren - starosta Ružinova, od fanúšika Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Slovenský národný archív v Bratislave - koláž BratislavaDen.sk

Kedysi k nám zima prichádzala v naozaj veľkých vlnách a aj Bratislava bola zasypaná tonami snehu. Boli roky, keď neprestalo snežiť aj niekoľko dní po sebe, deti mali snežné prázdniny a mnohí sa ani nedostali do práce, prípadne hromadne pomáhali s uhlím, ktorým sa v tých časoch kúrilo na viacerých miestach.

Spočiatku sa na snežnej nádielke možno všetci zabávali, no po niekoľkých dňoch to začalo byť vážne. Snežná kalamita v roku 1987 odstavila mestskú hromadnú dopravu, ale dokonca i zásobovanie obchodov. Záveje boli vysoké aj niekoľko metrov a teploty klesali pod -20 stupňov Celzia. Mnohí si na tento rok spomínajú. Keď sa konečne deti dostali do školy, zistili, že v triede ich je 5, namiesto dvadsať či tridsať. Prípadne po strastiplnej ceste ani nedorazili dovnútra a už im školník podal lopaty na odhadzovanie snehu, či na uhlie.

Sneh kalamita ruzinov jantar.jpg
Foto: Martin Chren - starosta Ružinova

Poštový voz počas kalamity v meste. Fotografia môže byť datovaná na rok približne 1929, kedy mesto tiež zastihla poriadne snehová nádielka. Takýto poštový voz ste však mohli stále s konským povozom stretnúť aj v 50. až 60. rokoch.

Sneh postovy voz.jpg
Foto: od fanúšika Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Dieťa čaká na matku so súrodencom v kočiari počas zasneženého dňa v roku 1957. Autor fotografie, Ján Cifra, ktorý je v meste známy svojimi realistickými fotografiami zo života v meste, ju nazval „Už abych byl v teple“.

Cifra zima.jpg
Foto: Web umenia, Ján Cifra

Zasnežené schodisko na Zámockej z Pálfyho záhrady a na ňom zachytený pár, približne v prvej polovici 20. storočia. Tento priechod je na Škarniclovej a dnes sú tu presklené zamrežované dvere.

Zamocka schody sneh.jpg
Foto: Web umenia, Pavol Poljak

Fotografia poriadnej snežnej nádielky na križovatke riadenej policajtom na ostrovčeku pred Slovenským národným divadlom.

Divadlo sneh historia.jpg
Foto: Slovenský národný archív v Bratislave

A ako bonus sa môžete pokochať krásnou maľbou Karola Frecha, ktorá nám ukazuje pohľad na zasneženú Bratislavu v roku 1930. Ide o úsek od Dunaja smerom k Hainburgu.

Malba frech sneh.jpg
Foto: Web umenia, Karol Frech

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk