Spravte si s nami cestu časom, tu sú historické fotografie Bratislavy a ich príbehy

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Reštaurácia Savoy je už mnoho rokov súčasťou mesta. Dlhé roky patrí k Hotelu Carlton. Vždy bola obľúbeným miestom študentov a intelektuálov. Dalo sa v nej totiž najesť za rozumné ceny. Keďže sa nachádzala v blízkosti Slovenského národného divadla, obľúbili si ju aj umelci z neho.

Savoy, taxík
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

K Bratislave nezmazateľne patrí aj postava Schone Náciho, ktorý sa vlastným menom Ignáca Lamára. Takmer 40 rokov bol neodmysliteľnou súčasťou koloritu bratislavských ulíc a kaviarní. Napriek tomu, že to bol chudobný človek, bol vždy pekne oblečený, vo fraku s cylindrom a paličkou. Pôvodne bol cukrársky učeň, neskôr kulisár, pomocník u obuvníka, nosič uhlia a tiež prášil koberce, okrem toho chodil po dvoroch a spieval. Jeho socha v životnej veľkosti sa nachádza na Hlavnom námestí a je dielom akademického sochára Juraja Meliša.

Schone Naci
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Roh Námestia SNP a Dunajskej ulice v 30. rokoch minulého storočia. Vie niekto, aké všetky obchody a podniky sa tam nachádzali?

Dunajská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Fotografia zachytáva križovatku ulíc Zámocká, Židovská a Skalná. Rožná budova je tu dodnes, avšak jej okolie je úplne iné. V pozadí si všimnite vežu ešte zrúcaniny Bratislavského hradu.

Zámocká, Židovská a časť Kapucískej ulice
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Zažili ste nezameniteľnú atmosféru Au Café? Tento podnik v sebe spájal skromnosť a spoločenský luxus. Nezáležalo na tom, že tam nebolo prvotriedne zariadenie, ale dôležité bolo samotné stretávanie sa s priateľmi a rodinou. Potom samozrejme nesmela chýbať prechádzka popri Dunaji. Postavená bola v roku 1827 a v roku 1966 bola zbúraná. Na rovnakom mieste však stojí replika, ktorá síce nie je úplne vernou kópiou pôvodnej budovy, zmysel si zachovala dodnes.

Au Café, Petržalka
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk