Takáto bola Bratislava kedysi, poznáte tieto zákutia? Niektoré sa poriadne zmenili

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Fotografia zachytáva UNITAS na Šancovej ešte vo výstavbe. Ide o skupinu pavlačových domov s jedno- a dvojizbovými bytmi. Medzi domami dokonca postavili bazén, ktorý slúžil všetkým „zablúdilcom“. Keďže sa tieto domy stavali v 30. rokoch, nikoho by nemal prekvapiť ten konský povoz v zábere. Tento obytný komplex je dnes národnou kultúrnou pamiatkou.

UNITAS, Šancova ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Hádanka pre všetkých: Čo zobrazuje táto fotografia? Prezradíme vám, že je to dom v bývalej štvrti Zuckermandel na Žižkovej ulici 14. Je to Sunyalova kúria, ktorú takto rekonštruovali niekedy v 70. rokoch uplynulého storočia. Pôvodne šlo o prízemný a jednoizbový stredoveký dom, ktorý prvý raz rozšírili koncom 15. storočia, neskôr v 17. storočí tiež. V prvej polovici 18. storočia prešla rekonštrukciou v barokovom štýle a v 19. storočí bola urobená empírová úprava a pristavané druhé poschodie.

Žižkova ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spoznávate Rybársky cech a kostolík, ktoré sa nachádzali a stále nachádzajú v Podhradí na Žižkovej ulici? Bývali tu oslavy, svadby a podobné udalosti.

Podhradie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Laurinská ulica si stále zachováva svoje čaro, dnes je súčasťou pešej zóny. Na Laurinskej ulici v minulosti stála brána mestského opevnenia s vežou postavená v 13. storočí. Dnes ju tu už nenájdete, bola totiž zbúraná v roku 1778. V súčasnosti sa na mieste bývalej Laurinskej brány nachádza zavesená mreža ukotvená na lanách, ktorá má symbolizovať bývalé mestské opevnenie.

Laurinská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Štúrova ulica na tejto fotografii má zaujímavý veľkomestský charakter. Záber môžeme datovať približne do konca 19. storočia. V tom čase bola ulica pomenovaná podľa Barossa Gábora, veľkého reformátora v oblasti železničnej dopravy. Štúrova ulica je dodnes mimoriadne bohatá na architektonické pamiatky a budovy. Nájdete tu budovy ako niekdajšiu Národnú banku Slovenska od architekta Emila Belluša. Dnes v nej sídli Generálna prokuratúra SR. Je tu tiež cenná bývalá budova Pravdy zrekonštruovaná a premenovaná na Pressburg Center, či bývalá budova VÚB banky, ktorá po rekonštrukcii má niesť názov City Gate.

Štúrova ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk