Tieto budovy kedysi zdobili ulice mesta. Viete, ktoré tu ešte stoja a ktoré nie?

Stara bratislava kolaz 3.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Melchiot Flladelfi, Robert Kaprinay - koláž BratislavaDen.sk

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Secesný Hotel Deák na rohu Štefánikovej a Lermontovovej ulice mal približne v roku 1911 na fasáde takéto prekrásne maľby. V 1915 v jeho podzemí otvorili prvý prešporský kabaret. Jeho sláva trvala však len do roku 1918, keď ho premenovali na Československý dom. Neskôr kabaret zatvorili a krásne maľby z fasády zoškrabali, pretože boli nemorálne. Z ozdoby mesta sa stala obyčajná budova. Dnes tu na fasáde nájdete smutnú ceduľu oznamujúcu, že padá omietka a v budove sídli polícia.

Hotel Deák
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Melchiot Flladelfi

Niekedy zaujímavé fotky vznikajú aj takto z okna. Pohľad zo Židovskej 19 na Kapucínsku a jej skryté dvory a zákutia. Dnes by bol pohľad už o čosi iný.

Židovská ulica, Kapucínská ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Ján Kučera

Takto úžasne vyzeralo Hodžovo námestie v 60. rokoch. V tomto čase nieslo ešte názov Mierové námestie a to až do roku 1991. Na fotografii vidíme vtedajší Pioniersky palác, čo je dnes Prezidentský palác. Dnes tu tiež nájdeme aj Fontánu mieru navrhnutú Tiborom Bártfayom.

Hodžovo námestie
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Robert Kaprinay

Luxusný hotel Devín bol v 60. rokoch ešte nový, postavili ho v rokoch 1952 až 1954. Naokolo sa dalo zaparkovať alebo si hostia mohli zobrať taxík, rovnaký ako stál pred budovou na fotografii. V týchto časoch boli taxíky pomerne výnimočné a spoznali ste ich podľa pásikov na bokoch.

Hotel Devín
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Pohľad na historickú časť Bratislavy spôsobuje rozporuplné pocity. Medzi nimi je isto ľútosť, hnev, sklamanie či beznádej. Dnes totiž množstvo historických budov z tejto časti neostalo. Kochať sa nimi môžeme tak akurát vďaka takýmto fotografiám.

Stará Bratislava
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Zuzana Rachel Terezia Marczel

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk