Tvár mesta je z roka na rok iná, spoznajte jej dávne podoby vďaka týmto fotografiám

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Okolo roku 1925 vznikol tento nádherný záber Židovskej ulice. Tí starší by si ešte mohli pamätať obchodíky, ktoré sa tam nachádzali – napríklad krajčírske potreby Jakob Lustig jun. Tri dámy, ktoré sa pozerali z horného okna museli mať pekný výhľad.

Židovská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Michalská ulica niekedy začiatkom 30. rokov minulého storočia bola plná života. Obchody a kupujúci z nej robili už vtedy skvost Bratislavy. Vedeli ste, že je pomenovaná po drakobijcovi archanjelovi Michalovi, ktorý sa nachádza aj na veži? Má dlhú históriu a kedysi tu boli prevažne obytné domy remeselníkov a kupcov.

Michalská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Prvý mrakodrap v Bratislave postavili v roku 1936. Pracovali na ňom architekti Christian Ludwig, Emerich Spitzer a Augustín Danielis. Postavený bol pre bratislavského podnikateľa a mäsiara Rudolfa Manderlu. V tom čase luxusný Manderlák i kaviareň Grand Cafe, ktorá sa v ňom nachádzala, boli vždy plné.

Manderlák
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Záber na Starú tržnicu plnú obchodníkov, remeselníkov, pestovateľov a chovateľov. Kedysi sa tu stretávalo skutočne veľa ľudí, ktorí sa prekrikovali a handrkovali o cenách. Na pohľadnici približne z roku 1913 vidieť, že záujem o potraviny a výrobky, ktoré sa tam predávali, bol obrovský. Lukratívna poloha tržnice zohrala svoju úlohu už vtedy.

Stará tržnica
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Je to Bratislavský hrad, či nie? V 20. rokoch minulého storočia tvorili dnešnú pýchu Bratislavy iba takéto ruiny. Akoby ani pravda nebola, že nad Bratislavou sa týčila takáto zrúcanina. Našťastie, to sa veľmi rýchlo zmenilo.

Bratislavský hrad
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk