Vydajte sa s nami objavovať niekdajšie zákutia mesta a spoznajte ho tak na novo

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. 

Spoznávate Špitálsku ulicu? Dopravné prostriedky – autá, bicykle i stará električka – naznačujú, že ide približne o 30. roky minulého storočia. Pôvodné budovy vpravo boli neskôr zbúrané kvôli obchodnému domu, bývalému Prioru.

Špitálska ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Nemocnicu na Bezručovej ulici určite poznáte. Na terasách sa za pekného počasia skvelo opaľovalo. Oproti Modrému kostolíku naľavo sa nachádzala pôrodnica. Kto z vás sa v nej narodil? Vo svojej dobe šlo o modernú budovu a doposiaľ sa o nej hovorí ako o jednom z vrcholných diel funkcionalizmu v Bratislave.

Bezručova ulica, nemocnica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Krásny záber na dnešné Hurbanovo a Župné námestie. Dodnes sa tu nachádza niekdajší Dom obuvi, či kedysi Baťa a dom služby. Vo svojej dobe tiež šlo o skvost. Keďže budova vznikla už v 30. rokoch uplynulého storočia a bola krásne presvetlená oknami a v noci svietila neónovým pruhom na fasáde. Krásne je tiež vidieť Michalskú vežu i Kostol sv. Jána z Mathy. Vedľa trolejbusu sa nachádzal modelársky obchod a obchod, kde predávali cukríky. Chodievali ste tam na bonbóny?

pohľad na mesto
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na začiatku 20. storočia sa z hradného vrchu naskytol takýto krásny pohľad. Dominantou Starého Mesta bol jednoznačne Dóm sv. Martina a jeho okolie. Dnes je už pohľad na mesto trošku iný, ale tiež má svoje čaro.

hradný vrch, mesto
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Približne v roku 1919 sa takto oslavovalo pred divadlom. Je až neuveriteľné, že historická budova Slovenského národného divadla bola otvorená už v roku 1886. Vtedy šlo samozrejme o maďarské mestské divadlo.

Divadlo SND
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk